Törökország hozzájárul, hogy Oroszország megkezdje az előzetes kutatómunkát a Déli Áramlat gázvezeték új nyomvonalán, a Fekete-tengeri török felségvizeken áthaladó szakaszának helyén, és kijelölik az építkezés kezdetének időpontját is, ez még az aláírás előtt mondta újságíróknak Jurij Usakov, az orosz kormány apparátusának helyettes vezetője. Az aláíráson Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök is megjelent, ugyanis a tervezett Déli Áramlat gázvezeték fővállalkozója az orosz Gazprom mellett az olasz Eni energiavállalat.
Putyin arról is szólt, hogy közösen gáztározókat építenek Törökországban. Ezzel Törökország még inkább gázkereskedelmi központtá és fordítókoronggá válhat a Kelet és Nyugat között. Orosz lapok szerint Moszkva már kétszer is kérelmet nyújtott be a török félnél a Déli Áramlat ügyében, de mindeddig nem járt sikerrel.
Hivatalos forrásokból származó értesülések alapján a Kommerszant című orosz gazdasági lap azt írta, hogy az előzetesen elért elvi megállapodás értelmében a Déli Áramlattal kapcsolatos kutatások már augusztusban megkezdődnek, és az építkezés 2010-ben kezdődik.
Déli Áramlat: több fronton is helyezkednek |
Mindemellett tárgyalnak egy másik gázvezetékről, az Oroszországot a Fekete-tengeren át a török fővárossal összekötő Kék Áramlat bővítéséről is. Lényegében az a terv, hogy egy második ággal bővítik a vezetéket, ezzel kapacitását évi 6 milliárd köbméterre növelik, és nem csupán Izraelbe, hanem Európába is szállítanak rajta gázt.
Nálunk tartaná a gázt Szerbia
A lakosság támogatja a Nabucco-t
Csöbörből vödörbe: a Gazprom lesz az "új" partner
Nabucco-kudarc: még jobban függünk az oroszoktól
Magyarország nem felejti el a Déli Áramlatot
MTI