A többség részvényekről fantáziál
A harmadik negyedévben összesen 33 milliárd forint tőke érkezett az alapokba, az év eleje óta azonban összesen 76 milliárd forintot vontak ki, a Bamosz tagjai által kezelt alapok összvagyona így a harmadik negyedévben 0,7 százalékkal hízni tudott, az év eleje óta azonban 4,9 százalékkal zsugorodott. A Bamosz tagjai szeptember végén 391 alapot kezeltek, összesen 3.032 milliárd forintos vagyonnal. A harmadik negyedévben 29 új alap indult, hét alap pedig megszűnt. Az első kilenc hónapban összesen hetvennel nőtt az alapok száma.
A legnagyobb mértékű új befektetést az első kilenc hónap során a garantált és a likviditási alapok vonzották, ugyanakkor arányaiban a származtatott alapok is vonzónak bizonyultak. Jelentős tőkekivonás történt ugyanakkor a pénzpiaci, a kötvény, a vegyes, a tiszta részvény és az ingatlanalapokból, míg az egyéb, nem besorolt alapokat ért tőkekivonás kisebb volt. Arányaiban a tiszta részvény, a kötvénytúlsúlyos vegyes, a rövid kötvény és a hosszú kötvény alapokat érte a legnagyobb tőkekivonás.
Egy nap ennyit bírnak ki a részvények
A tiszta részvény alapoknál a jelentős veszteségek is meghatározók voltak a vagyon változása szempontjából, míg a többi alap esetében döntően a tőkekivonás, a származtatott alapoknál a kiugró arányú új befektetés határozta meg a vagyonváltozást. Az idén is folytatódott az a tendencia, miszerint a hagyományosnak tekinthető kötvényalapok, illetve a pénzpiaci alapok helyét alternatív, alacsony kockázatúnak tekintett alapok veszik át.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
A kezelt vagyon 61,3 százaléka belföldi állampapírokban és kincstárjegyekben van, 6,9, illetve 20 százaléka hazai, illetve külföldi részvényekben, az ingatlanok aránya 0,8 százalék. A befektetési jegyek aránya a portfoliókban 22,4 százalék. Az alapok esetében a hazai részvényarány csökkent, a külföldi részvényarány és a befektetési jegyek aránya nőtt. A pénztári portfoliókban 37 százalékra nőtt a részvények aránya (ebből 27,6 százalék a külföldi, 9,4 százalék a hazai részvény). |
Az alaptípusokon belül a likviditási alapok aránya 24,3 százalékra nőtt, és továbbra is a legnagyobb csoportot alkotják. Az ingatlanalapokat ugyan ismét tőkekivonás sújtotta, de 18,1 százalékkal így is a második legnagyobb csoportot alkotják. A garantált alapok aránya már 16,7 százalék, a harmadik legnagyobb kategóriát adják. A kötvény- és pénzpiaci alapok (a likviditási alapok nélkül) összesen már csak a teljes vagyon 18,1 százalékát teszik ki (az utóbbiak aránya 2006 elején még 51,1 százalék, 2007 végén pedig 22,1 százalék volt).
Az alacsony kockázatúnak tekintett alternatív alapok népszerűségével párhuzamosan hosszú távon nőtt - bár az utolsó 9 hónapban a részvénypiacok visszaesése miatt csökkent - a kockázatosabb alapok aránya. A részvény- és vegyes alapok, valamint az egyéb, be nem sorolt alapok aránya az összes alapon belül a negyedév végén 15,7 százalék volt, a származtatott alapok aránya viszont 1,2 százalékra nőtt.
Melyik befektetési alapot válasszam?
Az alapokon kívül kezelt vagyon a harmadik negyedévben 10,9 százalékkal, 3.403 milliárd forintra gyarapodott, a teljes kezelt vagyon így szeptember végén 6.436 milliárd forintot tett ki. A jelentés megjegyzi, hogy a vagyonkezelt vagyon egy része befektetési alapokban van, így átfedés jelentkezik a két kezelt vagyonkör között. Továbbá egyes befektetési alapok portfoliójában is találhatóak más alapok befektetési jegyei. E duplikációkat figyelmen kívül hagyva a befektetési alapok nettó összvagyona 2.857 milliárd forint, míg a kezelt teljes nettó vagyon 5.906 milliárd forintot tett ki szeptember 30-án.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon! |
Jobb, ha túllépünk a nyugdíjpénztári mínuszokon?
Pénztári bukta: még nézni is rossz a számokat
Az 1.163 milliárd forintnyi biztosítói vagyon a kezelt vagyon 34,2 százalékát tette ki szeptember végén. A unit-linked termékek vagyona ebből 395 milliárd forint volt (a vagyont a harmadik negyedévben 6,1 százalékos növekedés, az első kilenc hónapban 15 százalékos csökkenés jellemezte). A unit-linked termékek a Bamosz szerint a harmadik negyedévben átlagosan 1-2 százalék körüli veszteséget szenvedhettek el.
Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008
Megint kísértett a "fekete október"
Hatalmas sprinttel ért célba a Mol
A magyarok még ne is álmodjanak az euróról
Felére esett a BUX 10 hónap alatt
Bankbetétek: hogy sokszorozható meg a védelem?
Befektető-védelem: értékvesztésre nincs garancia
MTI, Privátbankár