.jpg)
Eörsi Mátyás hangsúlyozta: azt szeretnék, hogy a közélet megtisztulását célzó törvénycsomaggal kapcsolatosan az ötpárti egyeztetések vezessenek eredményre. Mint mondta, a kétharmados törvények esetében szintén megegyezés szükséges.
Az SZDSZ politikusa bírálta a szocialistákat azért is, mert - szavai szerint - a Fideszhez hasonlóan pártpolitikai célokra használják a népszavazás intézményét. Ezzel kapcsolatban azt mondta: lépjenek vissza a pártok a referendumtól.
Kérdésre válaszolva Eörsi Mátyás úgy fogalmazott: nem beszélne koalíciós válságról, de vita van a két koalíciós párt között. "A helyzet súlyos, de nem reménytelen" - jegyezte meg a liberális politikus.
Az MSZP-s polgármestereknek nem tetszik az összeférhetetlenségi javaslat
Az MSZP-frakció polgármester tagjai jelenlegi formájában elfogadhatatlannak tartják a polgármesteri összeférhetetlenségre vonatkozó javaslatot - mondta Molnár Gyula, az MSZP országgyűlési képviselője, a XI. kerület polgármestere, miután a szocialista polgármesterek megbeszélést folytattak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel.
A polgármesterek álláspontja egyértelmű abban, hogy a közélet tisztaságát célzó csomag részeként a polgármesteri és a parlamenti képviselői összeférhetetlenség kérdésének felvetése nem szerencsés, elfogadhatatlan - közölte Molnár Gyula.
A kormánypárti politikus elmondta: kezdeményezik, hogy a csomagból kerüljön ki ez a javaslat, és hogy induljon egy újabb egyeztetés egy közjogi csomagról, amelynek része lenne az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályozás, illetve a kisebb parlamentre vonatkozó fideszes elképzelés is.
MDF: Gyurcsány PR-fogásáról van szó
Érdemi ötpárti egyeztetés nélkül nyújtja be az MSZP a közélet tisztaságát célzó törvényjavaslatait az Országgyűlésnek - hangsúlyozta Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese a kérdésről tartott újabb ötpárti egyeztetés után. "Élünk a gyanúperrel, hogy ez pillanatnyilag a miniszterelnöknek egy PR-fogása, hiszen ezek teljesíthetetlen, vállalhatatlan időintervallumok. (...) Ötpárti érdemi tárgyalások nélkül gyakorlatilag azonnal benyújtani a parlamenthez egy ilyen törvénytervezetet, ez számunkra nem azt üzeni, hogy itt feltétlenül a megállapodás a cél" - hangsúlyozta Hock Zoltán, hozzátéve, hogy az MDF korábban és most is támogatja a közélet megtisztítását.
A politikus szerint nem szerencsés, hogy az MSZP és a kormány ragaszkodik az öt törvényjavaslat hétfői benyújtásához. Így a többi párt már csak módosító indítványokat nyújthat be. Ha előre szeretnének jutni a kérdésben, akkor megfelelő feltételeket kell teremteni: legalább két-három nap kellene a pártoknak arra, hogy áttekintsék az MSZP javaslatát - tette hozzá.
Hock Zoltán hangsúlyozta: feszes időrendet kellett volna kialakítani, a tárgyalásokat követően pedig nem az MSZP, vagy a kormány, hanem az öt parlamenti párt közösen nyújthatta volna be a törvényjavaslatot. A jogszabályoknak a lehető legszélesebb konszenzussal kell megszületniük, hiszen ezek a kérdések az egész politikai rendszert érintik - húzta alá.
Gyurcsány-csavar: nem zsarolás, ösztönzés
Népszavazás: összefuthatnak a szálak
Gyurcsány az "Isten adta néphez" fordul: népszavazás!
MTI