.jpg)
Korábbi jegyzetek: "Az élet olyan, mint a hegymászás..." Ha egymás mellett és nem egymás mellé beszélnek Politikusok homokozója a pesti köztér Tragikus egybeesésen bukhat el az olcsó laptop |
Közben persze tovább folynak az ígéretes kísérletek, például az Egyesült Államokban a prérifűvel, amely valóban hatalmas energiabázist jelenthet, de ennek az amerikai projektnek is az az egyik tanulsága, hogy komoly beruházás és technológia nélkül ez sem megoldás. Nem arról van szó, hogy mostantól kezdve értelmetlen és felesleges minden ilyen új létesítmény, hanem hogy mindent alaposabban kell végiggondolni, különösen, ha a bioüzemanyag-termelést olyan növényekre alapítjuk, mint a gabona, a kukorica, ami népélelmezési cikk, ráadásul a világ szegényebb tájain, ahol a megnövekedett kereslet miatti áremelkedés akár katasztrofális hatással is járhat.
Ami számomra különösen tanulságos, az az, ahogy az élet, a természet és a társadalom bonyolultsága újra és újra keresztbe tesz a nagy garral beharangozott huszárvágásoknak. A kibocsátási gondok megoldásának fő eszköze gyanúim szerint nem lehet egyedül ez vagy az a módszer, technológia, hanem ha ezeket valahol végre sikerül komplex mód alkalmazni, amiben persze benne van a bioüzemanyag is, de csak abban az arányban, ami nem okoz kárt más szférákban és zónákban. Viszont kell hozzá minden más, alternatív források, mint a szél, és az egész életrendszer átszervezése a kevesebb felhasználásra a háztartástól, a közlekedésen át a termelésig. Huszárvágások nélkül, keserves aprómunkával. Más globális és nem globális ügyekre nézve is igaz lehet, hogy semmi nem megoldás, ami tökéletes, azonnali és olcsó megoldásként kínálja magát.
Márványi Péter jegyzete
Ezerarcú biogáz - ezért lesz sikeres
Szlovákia rálépett a bio-gázra
Valóság vagy blöff? Üres polcokkal riogatnak
Zöldülne a repülés, ha hagynák