Széles sávban erősödött a forint
A kereskedők a 2 százalékos sáv ellenére is viszonylag nyugodt adásvételről, mérsékelt forgalomról számoltak be. A délelőtti felfutást a hétfői amerikai tőzsdei megugrást követő ázsiai, európai javulás, a kockázatvállalási kedv ennek köszönhető megerősödése és a kedvező hazai makroadat együttes hatása magyarázza. A délutáni korrekció forrása pedig a halványabb külföldi makroadatok nyilvánosságra kerülése, és a nemzetközi piacokon bekövetkezett profitkivét.
Jelentős kilengések után alakult ki a dollár 184,00/20 forintos árfolyama, a változások erejét fokozta az euró/dollár keresztárfolyam napi alakulása is - 1,365 alatt és 1,375 felett voltak a trendfordulók; a dollár/forint piacon 180 és 185 forint közötti sávban születtek kötések.
Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése alapján egy svájci frank 163,31 (hétfőn 164,51) forint, 100 japán jen pedig 181,30 (hétfőn 184,61) forint volt délben.
Az állampapírok másodpiacán optimista hangulatról, alacsony forgalomról, a vételi erő fokozatos megjelenéséről számoltak be a kereskedők. Az államkötvények piacán 30-50 bázispontos kamatcsökkenés jelezte a kialakuló trendet, ugyanakkor óvatos vételekről, erős eladói oldalról szóltak a hírek. 20-30 bázispontos csökkenés volt megfigyelhető a napi ingadozásokra kevésbé érzékeny derivatív kötvénypiacon is. Itt komolynak számító külföldi érdeklődés nyomán alakult ki az alacsonyabb hozamszint - az öt éves lejárat esetében például 8,10/30 százalékon.
A kereskedők megemlítették, hogy kedden sem az MNB swap-tendere, sem az ÁKK három hónapos diszkont kincstárjegy aukciója nem volt sikeresnek tekinthető. Az MNB tenderén ugyan - szemben azzal, hogy hétfőn csak az egyik oldal tett ajánlatot - már voltak érvényes üzletek, ezek nagyságrendje azonban meg sem közelítette a banki mércével eredményesnek tekinthető szintet.
A három hónapos diszkont kincstárjegy aukciót pedig talán jobb lett volna elhalasztani, mert amint a piaci folyamatok alapján várható is volt, az erőltetett aukció "nyögvenyelősre" sikeredett. A kereskedők hangsúlyozták, hogy a bankrendszer legnagyobb problémája változatlanul az eurólikviditás hiánya: a bankok mindenre elszántan keresik a piacon "hiánycikké" vált eurót. A helyzetet jól jellemzi, hogy jelenleg a spot és a háromhónapos euró árfolyam - csaknem - megegyezik, azaz a finanszírozás költsége sem téríti el egymástól ezeket. Immár a hathónapos árfolyam is közeledik ehhez a szinthez; a problémára a lehető leghamarabb megoldást kell találni.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Elindult a lavina: befagyasztják a devizahitelezést
Senki sem akart a forinthoz nyúlni
MTI