Döntésünket befolyásolhatja, ha már van telefon- vagy tévé-előfizetésünk. A lefedettség miatt pedig kiemelten fontos lakhelyünk fekvése, mert általában utána kell járni, hogy a vágyott szolgáltató az adott területen egyáltalán számításba vehető-e.
Kábel
Ha már valamelyik kábeltársaságnál előfizetők vagyunk, akkor érdemes a kapcsolt konstrukcióknak utánajárni, mert általában kedvezőbb áron juthatunk így nethez, mintha külön fizetnénk rá elő (például a UPC Chello csomagoknál). A UPC-nél egyébként, ha nincsen kifejezetten UPC-kábel a közelben, akkor internet elérhetőséget ők nem tudnak biztosítani, mert a műholdas konstrukciót még csak a tévézésnél alkalmazzák.
A legolcsóbb UPC-előfizetés a Chello minimum. Ha már van valamilyen kábeles előfizetésünk nálunk, akkor havonta 3990 vagy 3590 forintba kerül, attól függően, hogy 1 vagy 2 éves hűségnyilatkozatot írunk alá.
Új társaságnak számít a kábeles piacon a DigiTV, de Budapesten egyelőre csak egyes kerületekben érhető el. |
A T-Online oldalán 4 féle (Light, Optimum, Médium, Maximum) Kábelnet szolgáltatást kínálnak, illetve vannak kombinált szolgáltatáscsomagok, például az ADSL Optimum. A Light előfizetésnél van csak maximált adatforgalom meghatározva. Ha túllépjük, akkor annak 990 Ft/Gbyte a díja. Ha 1 éves hűségnyilatkozattal lépünk be, akkor a belépés díja minden csomagnál 1990 Ft, és most az első próbahónap ingyenes, illetve a havidíjak is jóval kedvezőbbek, ha nem akarjuk váltogatni a szolgáltatónkat.
A T-Kábelnél egyébként még akkor is van lehetőség kábelmodemes internetezésre, ha nem náluk van előfizetésünk a kábeltévére. Ilyenkor hozzáférési pont kiépítését kell kérni tőlük, és egy rendelkezésre állási szerződést kell kötni a T-Kábellel, kizárólag a Kábelnetre.
ADSL
A hagyományos telefonvonalon elérhető szélessávú internet előfizetést (ADSL) nem csak a nagyoktól rendelhetjük meg, mert vannak reklámozásra kevesebbet költő cégek is. Ezek azonban csak bizonyos telefonszolgáltatók területén tudnak ilyen kapcsolatot biztosítani. Ilyen például az ICE DSL, mely a Magyar Telekom hálózatán, vagy a VIVAnet is, mely ezen kívül a Hungarotel területén is kínálja előfizetéseit.
A T-Online ADSL szolgáltatásai nem érhetők el ugyanakkor mindenhol. Ezt a „Magyar Telekom ott tudja nyújtani, ahol szerződéses távközlési háttérszolgáltató partnere az ADSL-hozzáférést biztosítani tudja”. A honlapon olvasható partner például az Invitel, a Hungarotel (HTCC), a Monortel, Emitel. Az egyes ADSL-csomagok elnevezése, jellemzői, árai, letöltési és feltöltési sebességei teljesen ugyanazok, mint a cégcsoport kábeles opciói. Tehát például a Maximumnál 8Mbps a legmagasabb letöltési, és 512 kbps a legmagasabb feltöltési sebesség.
Az olyan DSL szolgáltatást, melynél a feltöltés és a letöltés is ugyanolyan sebességgel történik, inkább vállalatok számára ajánlják, mert így elkerülhető a bérelt vonal magas költsége - tudtuk meg a VIVAnet-től. A közelmúltban egyébként a T-Com is indított szimmetrikus szolgáltatást, kifejezetten a kis- és középvállalkozások részére. |
Az Invitel a napokban indította el új lakossagi ADSL akcióit saját, illetve a Datanet-hez és a VIVAnet-hez hasonlóan, a T-Com és a Hungarotel területén. Ha online kötjük meg a szerződést, akkor az első két hónap most térítésmentes. Az árak 4490 Ft-tól indulnak, a legmagasabb csomag 9290 Ft-ba kerül.
A TVnet S, M és L nevekre keresztelte csomagjait, és szintén a T-Com territóriumán operál. Minden csomagjuk korlátlan idejű és forgalmú hozzáférést kínál, melyek 4700, 7700 és 9700 Ft-ba kerülnek, egymástól csak a sebességben és a járulékos szolgáltatásokban különböznek.
Szélessáv másképpen
A mikrohullámú szolgáltatást kínálja többek között az Externet Informatikai Zrt. elsősorban vállaltok részére. A Netroller olyan előfizetést kínál, mely szintén szélessávú, ám mégse kell hozzá, se telefon, se televízió, mert a házunk tetejére szerelnek fel egy antennát, ahonnan behúzzák a kábelt a lakásba. Ennek egyszeri beszerelési költsége, egy társasház esetén pl. 19200 forint. Nem mindenhol fogható ugyanakkor a jel, erről előzetesen a weboldalukon vagy telefonon érdemes érdeklődni. A legolcsóbb korlátlan szolgáltatásuk kevesebb mint 5000 forintba kerül.
Emellett tunningolhatjuk is már meglévő bármilyen előfizetésünket a SkyDSL műholdas szolgáltatásával, mely kifejezetten a lefelé történő adatforgalmat gyorsítja meg, akár 16000 kbps sávszélességre. Csomagjaik 1900-17900 forint között mozognak. Emellett fizetni kell a feltöltött adatok forgalmi díját a „hagyományos” társaság felé.
Ma már az összes mobilszolgáltató is egyre diverzifikáltabban foglakozik a mobil internetelérés biztosításával. Már nem csak wapozni lehet a mobilunkon, hanem akár modemként is használhatjuk a laptopunkhoz vagy az asztali számítógépünkhöz. Ebben az esetben, hasonlóan a WiFi hálózathoz, az adott szolgáltatónk lefedettségét kell ellenőrzi, és máris szörfözhetünk a világhálón.
Ha nyilvános helyen szeretnénk netezni, akkor a T-Com-nál akár 24 órás HotSport kártyát is vásárolhatunk 8500 Ft-ért, illetve szükséges egy telepített WLAN kártya is a számítógépünkhöz. A Pannonnál háromféle mobilcsomag közül választhatunk, van 100 Mb-os, 5Gb-os, vagy 10 Gb-os, havi 995 Ft-ért, 2995 Ft-ért illetve, 5995 Ft-ért. A Vodafone forgalom díj nélkül kínálja az Internetes szolgáltatását havi 5000 Ft-ért, ha „nem extrémen használjuk”. Ehhez szükség van egy úgynevezett 3G/HSPD-re (High Speed Downlink Packet Access).
A leggyorsabban fejlődő cégek számítástechnikában utaznak
Bekapjuk a csalit, és huss a pénzünknek
CIB-ügyfelek, vigyázzatok!!!
Történelmet írt a Google
Sírás, anyázás: repülhet a nagy Ő
Gera Patrícia