
A Merkúr tele van furcsaságokkal. A bolygó olyan közel kering a Naphoz, hogy az éjszakai és napsütötte részek közötti hőmérsékletkülönbség 1100 fok. Mindemellett úgy tűnik, jégsapkák vannak a sarkokon. A Merkúr a legkisebb bolygó rendszerünkben: ha a Földet egy baseball-labdának feleltetjük meg, a Merkúr egy golflabdához hasonlítható.
A megfigyelések nagyban segíthetik a tudósokat a Föld és a többi bolygó kialakulásának pontosabb megértésében. Emellett a Merkúr mágneses terének rejtélyét is megfejthetik az adatok segítségével.
A NASA Mariner 10 nevű szondája a ’70-es években mutatta ki először a bolygó mágneses terét. A tudósok korábban azt gondolták, hogy a kis méret miatt az égitest magja már rég megszilárdult, nincs olvadt anyag a belsejében – márpedig a mágneses mező kialakulására rendszerint ez a legelfogadottabb magyarázat. Tavaly rendkívül erős radarjelek segítségével megvizsgálták a Merkúr forgását, és olyan egyenetlenségeket találtak, melyek alapján a mag külső részének olvadtságára lehet következtetni. A Messenger mágneses műszerei várhatóan új információkkal szolgálnak a jelenségről.
A küldetéssel kapcsolatban a legnagyobb figyelem a Merkúr 55 százalékára összpontosul: a Mariner 10 ugyanis csak a bolygó „kisebbik felét” tudta tanulmányozni, a Messenger viszont a teljes felületről gyűjt majd adatokat és készít felvételeket.
A műhold kedden „bújik ki” a Merkúr mögül, ekkor kezdi el sugározni a begyűjtött adatokat a Földre. Várhatóan 1 hétig fog tartani az adás, amíg minden információ átér a Naprendszer legbelső bolygólyának szomszédságából. Az első eredményeket és képeket várhatóan január 30-án teszi közzé a NASA.
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Last minute: igyekezz, az égbolt zár!
Orosz lesz az első ember a Marson?
500 méternyi autópálya vezetne minket a világűrbe
Titokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
Újabb titkokra derülhet fény
Megdöbbentő: egyszerűen semmit sem találtak
Forrás: AP