Napvilágot láttak a kormány adótervei jövőre, így az RSM DTM gyors számolást végzett, hogy mennyit vihetünk haza jövőre. Az adórendszer legnagyobb kérdőjele továbbra is a kompenzáció, és főleg, hogy azt miből teremti elő a kormányzat. De nézzük a részleteket.
Kihívások előtt a vállalkozások
A félszuperbruttó fenntartására a kormány indokolása szerint azért van szükség, hogy a személyi jövedelemadót érintő módosítások nyomán rosszabbul járó, alacsony bérjövedelemmel rendelkező adózókat kompenzálni lehessen. A kompenzáció módja és folyamata ugyanakkor még nem ismert, azonban annyit már lehet tudni, hogy azok a munkáltatók számíthatnak kompenzációs segítségre, akik legalább 5 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre, ami egyébként egybeesik a kormány versenyszférára vonatkozó béremelési javaslatával. Matolcsy György bejelentése szerint a félszuperbruttó csak egy évig marad fenn, utána - a kormány ígéreteihez híven - kivezetik azt a rendszerből.
A bérfejlesztés és a kompenzáció igen sok kérdést vett fel, egy dolog azonban biztos, ez az intézkedés további adminisztrációs terheket ró a vállalkozásokra. Miként az is látszik, hogy a legalacsonyabb bérkategóriákban 20 százalék feletti béremelésre lesz szükség. Ezzel párhuzamosan a minimálbér 92 ezer, a garantált bérminimum pedig 108 ezer forintra nőhet, ami igen komoly pluszterhet rak majd a vállalkozások vállára.
A költségvetés tervezete alapján mindenesetre a kormány 2012-ben 84,6 milliárd forintot szán a bérkompenzációra, ez pedig várhatóan nem lesz elegendő. További érdekesség, hogy a kormány a 2012-es költségvetés előirányzata alapján 187 milliárd forint szja-többletbevétellel kalkulál; az összeg jelentős része az adójóváírás kivezetése miatt keletkezik, tehát a magasabb adófizetési kötelezettség miatt folyik be, ami az RSM DTM szerint legalább is elgondolkodtató.
Na, de akkor most jöjjön, hogy mennyit is keresünk jövőre! A kalkuláció során az RSM DTM az alábbi feltételezéseket vette alapul:
- az adókulcs 16 százalék,
- az adójóváírás kivezetésre kerül,
- a járulékok alapja nem változik,
- az egyéni egészségbiztosítási járulék mértéke 1 százalékponttal nő,
- 2.424 ezer forint éves jövedelem felett a 27 százalékos félszuperbruttó megmarad, járulékplafonnal nem számoltunk (a kalkulációt 600 ezres havi bérjövedelemig készítettük el),
- az inflációt nem vettük figyelembe.
Lelőjük a poént - nyílik az olló
RSM DTM által késztett alábbi táblázatokban mindenki kikeresheti, mennyit vihet haza idén illetve jövőre a most ismert állapotok szerint.
A poént azonban lelőjük először, senki ne lepődjön meg a számok láttán. Biztos, hogy az alacsony bérkategóriákban továbbra is nettó bércsökkenéssel kell számolni, így a kompenzációra ezekben a kategóriákban szükség lesz, hogy az adózók ne szenvedjenek el nettó bércsökkenést.
A tervezett változtatások következtében a magasabb jövedelműek, akik korában sem tudták igénybe venni az adójóváírást, 2012-ben 2 424 ezer forint jövedelemhatárig alacsonyabb adókulccsal adóznak
Még egy dolog biztosan látszik: a kormány elkötelezett az egykulcsos adórendszer mellett. Felmerül ugyanakkor a kérdés, hogy ha a jövőre a tervek szerint 350 milliárd forint adóbevétel hozó ágazati különadókat 2014-től valóban meg kívánja szüntetni a kormány, akkor vajon milyen további áldozatokra kell felkészülni?
2011 – nincs gyermek
2012 – nincs gyermek
2011 – 2 gyermek
2011 – 4 gyermek
Privátbankár