Szollár: soha nem volt ennyire "átlátszó" a büdzsé
Szollár Domokos pénteki sajtótájékoztatóján leszögezte: ezzel a kormány törvényi kötelezettségének tesz eleget, a dokumentumok készítésekor a kabinet figyelembe vette az Állami Számvevőszék észrevételeit. Kiemelte, hogy a kabinet beszámol az államháztartás általános pénzügyi helyzetéről, jövőbeni kötelezettségeiről, a vállalásairól, a minisztériumok, illetve a nem miniszterek alá tartozó kormányzati szervek gazdálkodásáról és vagyoni helyzetéről, az ismert, kezelhető kockázatokról.
Bejelentette: a kormány döntött arról, hogy az üvegzsebtörvény előírásait kibővítve nemcsak az 5 millió forint feletti, hanem az annál alacsonyabb mértékű szerződéseket is nyilvánosságra hozzák a tárcák április 1-jétől.
Szollár Domokos úgy fogalmazott: a magyar államháztartás és költségvetés transzparens, korábban soha ennyi független intézmény nem figyelte az ország könyveit, "nincsenek csontvázak a szekrényben". A kormányszóvivő szerint szigorú, fegyelmezett költségvetési politikával, több fontos strukturális reformlépés elindításával tarható lesz az idei évre tervezett államháztartási hiány.
A kormányszóvivő szerint szigorú, fegyelmezett költségvetési politikával, több fontos strukturális reformlépés elindításával tartható lesz az idei évre tervezett államháztartási hiány. Közlése szerint az éves hiánycél 80 százaléka teljesül az első negyedév végéig.
Szollár Domokos pénteki sajtótájékoztatóján, ahol ismertette az Átlátható államháztartás című jelentést, leszögezte: a dokumentum szól a hiány és a tartalékok mértékéről, a maradvány helyzetéről, az állami kezesség- és garanciavállalások állományáról, lejáratáról, a központi alrendszerek, a helyi önkormányzatok adósságáról, illetve a nemzetközi hitelcsomag felhasználásáról.
Az államháztartás hiánya az első két hónapban a tervezetten alakult: a kormány várakozásai szerint az éves szinten 870 milliárd forintos hiány közel háromnegyede, 74 százaléka teljesül az első negyedévben, a negyed év végére ez az érték nemhogy a 100 százalékot, de még a 80 százalékot sem fogja elérni - mondta, felhívva a figyelmet arra: a kiadások többsége az év elején jelentkezik, a bevételek pedig döntően az év végén érkeznek.
Valószínűleg túllépjük a hiány maximumát
Nem is kérdés a hétfői kamatvágás
MTI