A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által kiadott heti világgazdasági makrofolyamat-elemzések e hétvégi összeállítása szerint a legutóbbi - főleg az ipari termelésről és a kereskedelemről szóló - adatok az euróövezeti gazdaság jelentős gyengüléséről tanúskodnak. A ház elemzői azzal számolnak, hogy az euróövezet GDP-értéke a második negyedév egészében 0,5-1,0 százalék közötti mértékben visszaesett. A JP Morgan számítása szerint a feldolgozóipari és szolgáltatási szektor összevont beszerzőmenedzser-indexe júniusra mindössze fél százalékos, éves szintre kivetített növekedési ütemet jelez.
Az elemzés szerint e lendületvesztés hatását a következő hónapokban több tényező még tovább fogja erősíteni. A háztartások vásárlóerejére nehezedő nyomás a harmadik negyedévben nagyobb lesz, mint a másodikban volt, Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - sodródása a stagnálás felé sújtani fogja az euróövezeti exportot, és a hitelpiaci környezet is romlik - áll a JP Morgan elemzésésben.
Más londoni előrejelzések szerint ugyanakkor a brit gazdaság nemhogy a stagnálás, de maga is a recesszió felé tart. A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett legújabb felmérés azt mutatta, hogy a brit feldolgozó és szolgáltató szektor egyes mutatói "történelmi mélységekben", az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak. A BCC megállapítása szerint ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot "már csak egyetlen negyedév választja el" a technikai recessziótól.
A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - a világ legnagyobb gazdaságára, az amerikaira sem adott derűlátóbb előrejelzést minap. A Fitch szerint az eddigi makroadatok arra mutatnak, hogy az Egyesült Államok az első félévben elkerülte ugyan a recessziót, de továbbra is valószínűsíthető azonban ennek bekövetkezte 2008 folyamán. A ház az idei egész évre 1,1 százalékos amerikai GDP-növekedést vár a tavalyi 2,2 százalék után, és 2009-re szóló amerikai növekedési prognózisát az eddigi 1,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta. |
Az elemzés kiemeli, hogy a nyugat-európai számokkal összhangban számos felzárkózó európai gazdaságban is már jelentősen gyengült az ipari termelés, a lanyhuló exportmegrendelések, valamint a raktárkészlet/rendelésállomány ráta emelkedése közepette.
Mindezzel együtt is azonban a közép- és kelet-európai exportőrök várhatóan továbbra is viszonylag jól fognak teljesíteni, hacsak Nyugat-Európában nem alakul ki olyan teljes körű recesszió, amely a közép-kelet-európai térségből érkező autóimport meredek zuhanását okozza, áll a JP Morgan londoni előrejelzésében.
Az euróövezeti növekedési kilátások halványulása nyomán azonban a felzárkózó európai térség pénzügypolitikai döntéshozói valószínűleg még óvatosabbak lesznek a kamatszigorításokkal, a gyorsan növekvő inflációs nyomások ellenére is - jósolják a JP Morgan londoni elemzői.
Hosszú távon esélye sincs a dollárnak
Az EKB nem emel - egyelőre
Indul a visszaszámlálás: 12 hét a brit recesszióig
Szakadék szélén táncol Amerika
Lefulladt a világ
MTI