1p
A recesszió szélére került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent - állítja a JP Morgan londoni befektetési részlege, mely szerint azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok ezt jó eséllyel még nem szenvedik meg
A recesszió szélére került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg - áll az egyik vezető londoni befektetési ház elemzésében. Más nagy londoni házak a napokban sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által kiadott heti világgazdasági makrofolyamat-elemzések e hétvégi összeállítása szerint a legutóbbi - főleg az ipari termelésről és a kereskedelemről szóló - adatok az euróövezeti gazdaság jelentős gyengüléséről tanúskodnak. A ház elemzői azzal számolnak, hogy az euróövezet GDP-értéke a második negyedév egészében 0,5-1,0 százalék közötti mértékben visszaesett. A JP Morgan számítása szerint a feldolgozóipari és szolgáltatási szektor összevont beszerzőmenedzser-indexe júniusra mindössze fél százalékos, éves szintre kivetített növekedési ütemet jelez.

Az elemzés szerint e lendületvesztés hatását a következő hónapokban több tényező még tovább fogja erősíteni. A háztartások vásárlóerejére nehezedő nyomás a harmadik negyedévben nagyobb lesz, mint a másodikban volt, Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - sodródása a stagnálás felé sújtani fogja az euróövezeti exportot, és a hitelpiaci környezet is romlik - áll a JP Morgan elemzésésben.

Más londoni előrejelzések szerint ugyanakkor a brit gazdaság nemhogy a stagnálás, de maga is a recesszió felé tart. A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) által csaknem ötezer brit vállalat bevonásával elvégzett legújabb felmérés azt mutatta, hogy a brit feldolgozó és szolgáltató szektor egyes mutatói "történelmi mélységekben", az 1990-es évek elejének recessziója óta nem látott szinteken járnak. A BCC megállapítása szerint ha a jelenlegi folyamatok fennmaradnak, a brit gazdaságot "már csak egyetlen negyedév választja el" a technikai recessziótól
   

A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - a világ legnagyobb gazdaságára, az amerikaira sem adott derűlátóbb előrejelzést minap. A Fitch szerint az eddigi makroadatok arra mutatnak, hogy az Egyesült Államok az első félévben elkerülte ugyan a recessziót, de továbbra is valószínűsíthető azonban ennek bekövetkezte 2008 folyamán.

A ház az idei egész évre 1,1 százalékos amerikai GDP-növekedést vár a tavalyi 2,2 százalék után, és 2009-re szóló amerikai növekedési prognózisát az eddigi 1,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta.

A JP Morgan londoni elemzése szerint az euróövezeti kilátásokat rontja az is, hogy az euró az utóbbi 18 hónapban 9 százalékot erősödött, fokozva a kereskedelmi teljesítményre nehezedő nyomást, emellett az euróövezet több térségében folyamatban lévő, meredek lakóingatlan-piaci kiigazítás sem ért még véget. Mindezek alapján a cég londoni elemzői zéró növekedést várnak a harmadik negyedévre, és mindössze "marginális" felfutást a negyedikre a valutaunióban.
   
Az elemzés kiemeli, hogy a nyugat-európai számokkal összhangban számos felzárkózó európai gazdaságban is már jelentősen gyengült az ipari termelés, a lanyhuló exportmegrendelések, valamint a raktárkészlet/rendelésállomány ráta emelkedése közepette.
   
Mindezzel együtt is azonban a közép- és kelet-európai exportőrök várhatóan továbbra is viszonylag jól fognak teljesíteni, hacsak Nyugat-Európában nem alakul ki olyan teljes körű recesszió, amely a közép-kelet-európai térségből érkező autóimport meredek zuhanását okozza, áll a JP Morgan londoni előrejelzésében.
   
Az euróövezeti növekedési kilátások halványulása nyomán azonban a felzárkózó európai térség pénzügypolitikai döntéshozói valószínűleg még óvatosabbak lesznek a kamatszigorításokkal, a gyorsan növekvő inflációs nyomások ellenére is - jósolják a JP Morgan londoni elemzői.

Hosszú távon esélye sincs a dollárnak
Az EKB nem emel - egyelőre
Indul a visszaszámlálás: 12 hét a brit recesszióig
Szakadék szélén táncol Amerika
Lefulladt a világ

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG