.jpg)
Gyurcsány Ferenc látogatása négy nappal előzi meg Bosznia-Hercegovina és az Európai Unió (EU) stabilizációs és társulási megállapodásának tervezett aláírását, amely az EU-csatlakozási folyamat megkezdésének előfeltétele. Bosznia-Hercegovina és Koszovó kivételével az integráció legalább ezen lépcsőfokáig már a térség valamennyi országa eljutott.
Gyurcsány Ferenc a megbeszélést követő sajtóértekezleten többek között hangsúlyozta: a boszniai csatlakozás magyar támogatása nem egyoldalú érdek, hiszen Bosznia-Hercegovinának szüksége van Európára, és Európának, a régiónak is szüksége van a békében, jólétben élő Bosznia-Hercegovinára.
Spiric elmondta, hogy Magyarország Bosznia - nem kizárólagos - stratégiai partnere lesz az euroatlanti integrációs törekvéseket illetően, s a jövőben erősíteni kell az együttműködést, többek között a közigazgatás, a gazdaság területén. Köszönetet mondott azért, hogy Magyarország vállalta tíz fiatal boszniai közgazdász és jogász fogadását az integrációs tapasztalatok átadása érdekében. Magyarország korábban is segítséget nyújtott Bosznia-Hercegovinának, egyebek között a jogrendszer átalakításában.
A sajtóértekezleten nagy hangsúlyt kaptak a gazdasági kapcsolatok. Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Magyarország érdekelt a bosznia-hercegovinai távközlés, energetika és turizmus fejlesztésében, együtt kíván működni a közúti és vasúti közlekedés kiépítésében. A magyar kormányfő utalt arra is, hogy pár hét múlva megszűnnek a két ország kereskedelmét akadályozó védővámok, ami kölcsönös érdek.
Spiric hozzátette: Szarajevó bízik abban, hogy a társulási megállapodás aláírása után megélénkülnek a gazdasági kapcsolatok, s Bosznia-Hercegovina javíthat a kétoldalú kereskedelemben mutatkozó negatív szaldón.
.Marad az EUFOR Boszniában
Európa retteg a Nyugat-Balkántól?
MTI