1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben egyes benzinkutaknál már 300 forint fölötti áron tankoljuk a benzin literjét, a gázolajét pedig még drágábban, gyakran emlegetjük a felelősök felmenőit.
Miközben egyes benzinkutaknál már 300 forint fölötti áron tankoljuk a benzin literjét, a gázolajét pedig még drágábban, gyakran emlegetjük a felelősök felmenőit. A városi legendák szerint nálunk a világon a legdrágább az üzemanyag, de legalábbis a legmagasabb az adótartalma. Ehhez képest azért az igazság mást mutat: ha valakit szidni akar, szidja Európát!

Az Európai Bizottság által rendszeresen frissített olajár-jelentés az Európai Unió tagállamaiban érvényes (átlagos) üzemanyagárakat veszi számba (egyelőre Románia és Bulgária nélküli adatokkal, tehát 25 tagállammal számoltunk). Az Energia Központ Kht. adatbázisa alapján pedig összehasonlítható a historikus olajár a magyarországi üzemanyagárakkal.


A Brent és az 95-ös benzin kapcsolata igen simulékony

Az adó mértéke a magyarországon érvényes árban 1000 liter üzemanyagra számolva 2008. januári adatok alapján 605,39 euró, azaz a teljes ár 53,63 százaléka az Euro95-ös benzin esetében, míg a teljes ár 53,32 százaléka a teher a gázolaj esetében. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon a benzin és a dízel árába foglalt adótartalomban nincs jelentős eltérés, bár Európában ez több országban is megfigyelhető.

Mennyire magas a magyar adótartalom?



Ha azt vesszük, hogy a megvásárolt termék árábam (a 95-ös esetén) kevesebb mint a fele maga az anyag ára, akkor botrányosan magas. Nemzetközi összehasonlításban azonban nem nagyon van okunk panaszkodni: százalékosan az EU 25 tagállama közül a 16. helyen állunk adótartalom szempontjából. A listát az Egyesült Királyság vezeti, rajtuk kívül még 5 országban magasabb a benzinárba foglalt adók mértéke 60 százaléknál. Legkevésbé Máltán, Cipruson és Lettországban sarcolják meg az autósokat, az adótartalom itt nem éri el a 45 százalékot sem.



Nominálisan, euróban számolva sem rosszabb a helyzet: ilyen összehasonlításban Magyarországon a 17. legmagasabb a benzin adótartalma. Az első helyre Hollandia került, ahogy az adózatlan benzin árversenyét is ők nyerték meg. Hollandiát szorosan követi az Egyesült Királyság, Németország és Belgium.

Hej, ha nem kellene adózni…



…akkor a 19. legdrágább (azaz a 7. legolcsóbb) benzinünk lenne a 25 vizsgált tagállam közül, és 133 forintot kellene fizetnünk literjéért. A legkevesebbért Svédországban, Észtországban és az Egyesült Királyságban kérnének a benzinért.

…de adózni márpedig muszáj,



így a ranglistán is némileg előrébb kerülünk, a 17. helyre. Hollandiában a legdrágább a benzin literje, több mint 392 forint. Cipruson valamivel 252 forint fölött tankolhatunk 95-öst.

Mennyit bír tankolni, aki keveset keres?

Ha az európai minimálbéreket is figyelembe vesszük, kiszámolható, reálértéken mennyire számít olcsónak vagy drágának az üzemanyag az egyes országokban. Belgiumban, ahol a második legmagasabbak az árak Európában, 925 liter benzint ér a minimálbér. Írországban 1021 liternyi 95-ös árát adják minimálbérnek, Csehországban viszont csak 201 literét. Szlovákiában mindössze 140 liter benzint tankolhat az, aki teljes minimálbérét erre költi, Magyarországon körülbelül 235 litert.

Az üzemanyag drágasága tehát nézőpont kérdése: egyrészt Európában számos helyen többet kell érte kipengetni, másrészt viszont ezeken a helyeken sok esetben hatványozottan többet keresnek az emberek. Az viszont biztosan kijelenthető: nem nálunk a legnagyobb az üzemanyag-szivatás.

És akinek van olaja?

Dubaiban 1 gallon (3,79 liter) 95-ös oktánszámú benzin turistabeszámolók szerint 6,25 dirham, ami 294 forintnak felel meg. Egy liter benzin tehát nagyjából 77,5 forintnak megfelelő összegbe kerül.

Az Amerikai Egyesült Államokban, a benzinfaló autók hazájában az Energy Information Association ábrája szerint mindössze 32 százaléknyi adótartalommal fejelik meg az üzemanyagok árát a benzin, és 38 százalékkal a kőolaj esetében. Mindkét naftafajtáért 3 dollár fölötti összeget kell fizetni gallononként. Ez azt jelenti, hogy elszálltak az árak: a benzin literje átszámítva a 140 forintot ostromolja.


A benzinár összetétele az Amerikai Egyesült Államokban.

(Forrás: EIA)

Norvégia
szintén kőolaj-nagyhatalom, azonban az északi-tengeri kitermelés gyakorlatilag 100 százalékát exportálják. Ez az országnak hatalmas bevételeket eredményez, mindazonáltal talán ennek köszönhetően nem sikerült leszorítani az üzemanyagárakat. Sőt: Norvégiában 1,52 eurót, azaz több mint 386 forintot elkérnek egy liter 95-ös benzinért!

Európai üzemanyagárak és autópályadíjak összehasonlítása - kalkulátor a Privátbankáron >>

Az APEH szerint távolodtunk a 300-as benzinártól
Tartson lovat, és nem kell benzin!
Drágább üzemanyag, több tankolás
Viharfelhők az autóipar egén: nem megy az új
Emlékszik az olajválságra? Na, akkor tudja mi jön
Ingyen üzemanyag, bárkinek: tankolj fáradt olajat!

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG