A főtanácsadó egyebek között arról is beszámolt, hogy a kormányt a Tanácsadó Testület a Korrupcióellenes Közéletért nevű tárcaközi bizottság segíti a korrupció feltárásában. Ez a testület javaslatokat tesz a korrupció visszaszorítása érdekében, korrupcióellenes cselekvési programot fogalmaz meg, és ápolja a korrupcióval kapcsolatos nemzetközi kapcsolatokat is.
Lengyel László politológus előadásában a rendszerváltás óta eltelt időszak korrupciógyanús eseteiről beszélt, és felidézte a korrupcióra lehetőséget adó helyzeteket: egyebek között a privatizációt, a Balkánon történt eseményeket, a frekvenciaengedélyeket, a mobilszolgáltatókat, az energiaszolgáltatókat, az autópálya-építéseket, valamint az önkormányzatok fejlesztéseit is.
Mind Györgyi Kálmán, mind pedig Lengyel László felidézte, hogy a Transparency International (TI) tavaly év végén nyilvánosságra hozott korrupciós listáján Magyarország a 41. helyen áll.
Felhívta a figyelmet, hogy a választási kampányban előkerülő korrupciós ügyek mindig eltűnnek a választások után, azokról többet nem hallani. |
Lengyel László szerint jelenleg a "korrupció harmadik hulláma" figyelhető meg Magyarországon, amikor a Nyugat-Európából, illetve az Oroszországból érkező vállalatok behatolnak a magyar pénzügyi szférába. Mint mondta, a korrupcióra lehetőséget adhat például a fejlesztési pénzek szétosztása, az állami megrendelések, sőt a kormányzati központ felépítése is.
A litvánok után a magyarok a legkorruptabbak
MDF: 40 milliós kár a műjégpálya miatt
A maximumot kapta a magyar demokrácia