1p
A közvélemény-kutatók egyöntetűen azt jósolják, hogy meglesz a Fidesz kétharmados többsége a Parlamentben. Az MSZP-nek 19-20 százalékot, a Jobbiknak 15-17 százalékot jeleznek előre. Abban is egyetértenek, hogy az LMP eléri az öt százalékos küszöböt, az MDF viszont kiesik a parlamentből
A közvélemény-kutatók egyöntetűen azt jósolják, hogy meglesz a Fidesz kétharmados többsége a Parlamentben. Az MSZP-nek 19-20 százalékot, a Jobbiknak 15-17 százalékot jeleznek előre. Abban is egyetértenek, hogy az LMP eléri az öt százalékos küszöböt, az MDF viszont kiesik a parlamentből

Szonda Ipsos


A Fidesz-KDNP 57, az MSZP 19, a Jobbik 15, az LMP 5,5 százalékos eredménnyel kerül be a következő Országgyűlésbe a Szonda Ipsos becslése szerint.

Az intézet a Magyar Televízió megrendelésére készítette el kutatását a választás előtti csütörtökön és szombaton, kétezer fő személyes megkérdezésével. Az adatokat az MTV választási műsorában ismertették. A Szonda Ipsos kutatása szerint 3 százalékos eredményével az MDF nem jut be a parlamentbe.


Századvég

Szűken, de meglesz a Fidesz-KDNP kétharmados többsége az új Országgyűlésben; az MSZP végez a második helyen, LMP bejut a parlamentbe, az MDF kiesik - ezt vetíti előre a Századvég Alapítvány szombaton, a Duna Televízió és a MTV megbízásából, kétezer-ötszáz fő megkérdezésével készített nagymintás felmérése. Az adatokat a két televízió vasárnapi választási műsoraiban ismertették.

A szombaton készült kutatás szerint a Fidesz-KDNP a szavazatok 56, az MSZP 19, a Jobbik 15, az LMP pedig 5 százalékára számíthat. Ennek alapján a Fidesz-KDNP 260 képviselői helyet szerezhet - ez kettővel több, mint amennyi a kétharmados parlamenti többséghez szükséges. A kutatás szerint az MSZ 66, a Jobbik 47, az LMP 13 fős frakciót alakíthat. A Századvég felmérése szerint a választók nem juttatják be a parlamentbe az MDF-et és az SZDSZ-t, így ez a két rendszerváltó párt kiesik az Országgyűlésből.


Nézőpont

Minden megyében és a fővárosban is érvényes a területi listás szavazás, mert a részvételi adatok szerint már mindenhol megjelent a választók legalább 50 százaléka.
A Fidesz-KDNP 54, az MSZP 20, a Jobbik 17, az LMP 6 százalékos eredményre számíthat
a választáson a Nézőpont Intézet MTI-hez eljuttatott becslése szerint. Az intézet a választás napján készült telefonos felmérése alapján az MDF nem jut be az Országgyűlésbe.

Meglehet a kétharmados többsége a Fidesz-KDNP-nek a következő Országgyűlésben - derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet az RTL Klub megbízásából a Medián készített, és amelyet a csatorna vasárnap esti választási műsorában ismertettek. A párt 270, az MSZP 55, a Jobbik 49, az LMP 12 képviselői helyet szerezhet.


Medián

A Medián kutatása szerint a Fidesz-KDNP a listás szavazatok 55 százalékát kapta meg. Az MSZP-re a választók 19, a Jobbikra 17 százalékuk szavazott. Az LMP bekerül az Országgyűlésbe a Medián kutatása szerint, az intézet 6 százalékos támogatottságot mért a pártnak. Az MDF 2 százalékos eredményével kiesik - véli a Medián, amely 1 százalékot mért a többi párt együttes támogatottságaként.

Mindez azt jelenti, hogy a Fidesz-KDNP a kétharmados parlamenti többséghez szükséges 258 képviselőnél tizenkettővel többel rendelkezhet a következő ciklusban a Medián felmérése alapján. A kutatás 3.000 fő személyes megkérdezésével készült a választást megelőző péntek délutántól vasárnap estig.


A kis pártoknak kedvez a magas részvétel

Az MSZP-nek és az LMP-nek kedvezhet a vártnál magasabb választási részvétel a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója és a Progresszív Intézet elemzője szerint. A Nézőpont Intézet munkatársa úgy véli: a kis pártok járhatnak jól.

Nem hivatalos tájékoztatás szerint, az adatok 69%-os feldolgozottsága mellett a Fidesz 53,24%-on, az MSZP 19,52%-on, a Jobbik 16,69%-on, az LMP 7,08%-on áll. Az MDF 2,57%-ot kapott.
A választás első fordulójának részvételi aránya várhatóan jócskán meghaladja a legtöbb közvélemény-kutató 60 százalék alatti szavazási hajlandóságot valószínűsítő prognózisát - mondta az MTI-nek Filippov Gábor, a Progresszív Intézet munkatársa. Hozzátette, az előre borítékolható eredmény, azaz a Fidesz győzelme, és az ellenzéki párt stratégiájából következő, alacsony intenzitású kampány arra engedett következtetni, hogy "a választók nem élik meg élénk érzelmekkel a választások tétjét", erre azonban részben rácáfolt a részvételi arány.

Filippov Gábor szerint könnyen elképzelhető, hogy a nem várt szavazók elsősorban a "hontalan liberálisok" táborából érkeztek. "Megfigyelhettük, hogyan növekedett a kampány hajrájában az LMP ismertségével egyenes arányban a párt népszerűsége" - mondta. A politológus szerint az is lehetséges, hogy a választás előtti napokban nyilvánosságra került Kubatov-beszéd az utolsó lökés volt az alulmotivált baloldali szavazók egy részének, akik így korábbi szándékuk ellenére elmentek szavazni.
   
A Progresszív Intézet elemzője úgy véli, valószínűleg a Jobbik fog rosszul járni a részvételi adatok alakulásával. Mint közölte, a párt szavazóbázisának aktivitása a kampány alatt végig igen magas volt, és az elmúlt hetekben nem történt olyan esemény, amely arra engedne következtetni, hogy új Jobbik-szavazók jelentős mértékben gyarapíthatták a részvételüket korábban ígérők táborát. A győzelmi hangulat és a korábban magas részvételi szándék új Fidesz-szavazók tömeges megjelenését sem teszi valószínűvé - mondta Filippov Gábor.

A viszonylag magas szavazási hajlandóság Závecz Tibor, a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója szerint is az MSZP-nek kedvezhet, az pedig, hogy Budapesten az országosnál átlagnál is magasabb a választási részvétel, az LMP-t segítheti. Závecz Tibor az MTI-nek rámutatott, hogy az LMP támogatottsága az utóbbi hetekben folyamatosan nőtt, a párt potenciális támogatóinak fele azonban korábban nem ígérte biztosra a részvételét. Mint mondta, a magas részvételi arány bizakodásra adhat okot az LMP számára. A Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója is annak a véleményének adott hangot, hogy az országosan 65 százalék körüli eredmény feltehetően a Jobbik esélyét rontja.

Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője ezzel szemben hangsúlyozta az MTI-nek: miközben a késő délutáni adatok szerint a részvétel egyre inkább megközelíti a 2006-ban tapasztaltat, Budapesten egy százalékkal nagyobb az eltérés a két adat között, mint országosan, azaz a fővárosban kora estig nem voltak annyira aktívak a választók, mint négy éve. A vártnál magasabb részvétel Milován Orsolya szerint azon kis pártoknak kedvezhet, amelyek nem rendelkeznek masszív szavazótáborral.

Várják a pártok a szimpatizánsokat
270 képviselője lehet a Fidesznek
Szűken, de meglesz a Fidesz kétharmad
Érvényes a szavazás: 50%-nál nagyobb a részvétel
11-kor kiderül, ki győzött

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG