1p
Herényi Károly szerint a Magyar Demokrata Fórumon belül teljes tisztújításra van szükség - az MDF ideiglenes elnöke feltételekkel vállalná a párt vezetését
Herényi Károly szerint a Magyar Demokrata Fórumon belül teljes tisztújításra van szükség. Az MDF ideiglenes elnöke az MTI-nek adott szerdai interjújában azt mondta, sosem voltak pártelnöki ambíciói, de meghatározott feltételek mentén elgondolkodna arról, hogy elvállalja a párt vezetését; beszélt arról is, hogy az MDF nem mondja meg szavazóinak, kit támogassanak az idei országgyűlési választások második fordulójában.

Herényi Károly, aki Dávid Ibolya vasárnap esti lemondása után ideiglenesen vezeti az MDF-et, azt mondta: amíg nincs új elnöke a pártnak, addig az ő feladata egyrészt az, hogy az aktuális körülményekhez igazítsa az MDF szervezeti felépítését, másrészt az, hogy előkészítse azt az országos gyűlést, amely majd elnököt és javaslata alapján új elnökséget is választ. Az országos gyűlés feladata lesz kijelölni azt az irányvonalat is, amely az MDF következő négy éves politizálásának alapja lesz - tette hozzá.
   
Herényi Károly arra a kérdésre, hogy az MDF tesz-e javaslatot választóinak arra, hogy a második fordulóban kire szavazzanak, azt válaszolta: miután az MDF egy jobboldali konzervatív párt, és a mostani kínálatban, az állva maradt pártok közül egyetlenegy jobboldalinak minősíthető pár sincs, ezért a választók bölcsességére bízza az MDF, hogy van-e kedvük a baloldali pártok sokaságából választani.
   
Az MDF-es politikus kiemelte: pénteken ül össze az MDF elnöksége, és a tanácskozásra meghívta Dávid Ibolyát is. Hozzátette, hogy az elnökségi ülés egyik témája lesz az országgyűlési választások első fordulójának értékelése. Mint hangsúlyozta, szándékosan hagyott ennyi időt a vasárnapi eredmény után, hogy mindenkiben tisztuljanak a dolgok, és az érzelmek némileg csillapodjanak.
   
Megerősítette, hogy jövő hét szombaton ül össze az MDF országos választmánya, amely szavai szerint arról hivatott dönteni, hogy 30 napon belül összehívják a tisztújító országos gyűlést.
   
Mint mondta, vagy arról döntenek, hogy a lehető legrövidebb időn belül új elnököt választanak és pótolják a hiányzó elnökségi tagokat, vagy pedig teljes tisztújítást rendel el a gyűlés a pártban. Kiemelte: a teljes tisztújítás egy hosszadalmasabb folyamat, mert akkor a helyi szervezetekben is tisztújítást kell tartani, új küldötteket kell választani. Herényi Károly azt tartaná "praktikusabbnak", ha a pártban teljes tisztújítást rendelne el az országos gyűlés.
   
Arra a kérdésre, ki lehet az MDF következő elnöke, azt válaszolta: először az MDF-nek pozicionálnia kell magát és el kell döntenie azt, hogy a következő négy évben hogyan szeretne politizálni, majd ez után, ehhez a politikai irányhoz kell a legmegfelelőbb embert választani. Hozzátette, ő olyan embert látna szívesen, aki azt folytatja, amin elindultak: egy jobbközép konzervatív politikai irányon, amit Bokros Lajos testesített meg.
   
Azzal kapcsolatban, hogy az MDF lehetséges elnökeként felvetődött Bokros Lajos neve is, rámutatott: miniszterelnök-jelöltjük nem tagja az MDF-nek, az MDF elnöke pedig csak párttag lehet.
   
Közölte: akkor elgondolkodna arról, hogy elvállalja az MDF vezetését, ha egy olyan programot fogad el a párt országos gyűlése, amely a politikai ízlésének megfelel. "Egyébként nincsenek ilyen ambícióim és soha nem is voltak" - tette hozzá. Közölte, teljesen érthető és elfogadható Dávid Ibolya döntése, hogy lemondott a párt vezetéséről, mivel ezzel a személyes felelősségének tanújelét adta. Hozzátette azonban, hogy ő próbálta lebeszélni ezen szándékáról.
   
Az SZDSZ-szel való választási együttműködés kapcsán azt mondta: arról, hogy az MDF a parlamenti választásokon együttműködik az SZDSZ-szel, a döntések nagy többséggel születtek meg. Ezt az elnökség szinte minden tagja  és az országos választmány többsége is támogatta, ezért kollektív döntés eredménye volt a "nem túl sikeresnek bizonyuló együttműködés" - jelentette ki.
   
Herényi Károly szerint az MDF "alapproblémája" az, hogy annak idején néppártként alakult meg. Ahogy egyre kisebb párt lett, ez a tudat nem változott, mindig úgy viselkedett, mintha nagy párt lett volna - tette hozzá. Véleménye szerint tudomásul kell venni, hogy az MDF kis párt, és ehhez kell igazítani a szervezeti felépítését, valamint  a politikai programját is. Herényi Károly közölte: mindent elkövetnek azért, hogy az MDF készen álljon az önkormányzati választásokra, és a sebet, amit április 11-én elszenvedett, addigra kiheverje.
   
Az MDF-es politikus szerint ha van kellő bölcsesség, akkor nem ördögtől való a kétharmados többség a parlamentben, azonban a kétharmad azt jelenti, hogy a külső kontroll lehetősége szinte elvész.
   
Felhívta a figyelmet arra, hogy Antall József volt miniszterelnök annak idején az SZDSZ-szel való együttműködést azért ellenezte, mert úgy gondolta, egy parlamenti demokráciában nem lehet egy kormánynak olyan nagy többsége, mint amit a két párt együttműködése hozott volna.
   
Herényi Károly szerint a Fidesz népszerűsége a kormányzási évek alatt nagy valószínűséggel vissza fog esni. Ennek következménye lehet egyrészről az, hogy a választópolgárok rádöbbennek, mindennek megvan a maga ára, másrészről pedig az is előfordulhat, hogy a csalódottság okán a szélsőségek tovább erősödnek - hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a párt forrásai jelentősen lecsökkentek, ezért az MDF anyagi helyzetének normalizálása érdekében az ingatlanállományhoz is hozzá kell nyúlniuk.
   
Herényi Károly közölte, számít arra, hogy ha neki és Dávid Ibolyának megszűnik a mentelmi joga, akkor az ügyészség gyanúsítottként hallgatja ki az UD Zrt. ügyben. Már az elején vélhető volt a politikai indíték, ami az egész ügyet végig fogja kísérni, és ez ellen nem lehet sehogy sem védekezni - jelentette ki, hozzátéve: bízni kell az igazságszolgáltatásban.

Saját emberei vigyáznak Orbánra
Románia: a magyarok méltóságot várnak Orbántól
NZZ: a magyar posztkommunizmus véget ért

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG