.jpg)
Herényi Károly arra a kérdésre, hogy az MDF tesz-e javaslatot választóinak arra, hogy a második fordulóban kire szavazzanak, azt válaszolta: miután az MDF egy jobboldali konzervatív párt, és a mostani kínálatban, az állva maradt pártok közül egyetlenegy jobboldalinak minősíthető pár sincs, ezért a választók bölcsességére bízza az MDF, hogy van-e kedvük a baloldali pártok sokaságából választani.
Az MDF-es politikus kiemelte: pénteken ül össze az MDF elnöksége, és a tanácskozásra meghívta Dávid Ibolyát is. Hozzátette, hogy az elnökségi ülés egyik témája lesz az országgyűlési választások első fordulójának értékelése. Mint hangsúlyozta, szándékosan hagyott ennyi időt a vasárnapi eredmény után, hogy mindenkiben tisztuljanak a dolgok, és az érzelmek némileg csillapodjanak.
Megerősítette, hogy jövő hét szombaton ül össze az MDF országos választmánya, amely szavai szerint arról hivatott dönteni, hogy 30 napon belül összehívják a tisztújító országos gyűlést.
Mint mondta, vagy arról döntenek, hogy a lehető legrövidebb időn belül új elnököt választanak és pótolják a hiányzó elnökségi tagokat, vagy pedig teljes tisztújítást rendel el a gyűlés a pártban. Kiemelte: a teljes tisztújítás egy hosszadalmasabb folyamat, mert akkor a helyi szervezetekben is tisztújítást kell tartani, új küldötteket kell választani. Herényi Károly azt tartaná "praktikusabbnak", ha a pártban teljes tisztújítást rendelne el az országos gyűlés.
Arra a kérdésre, ki lehet az MDF következő elnöke, azt válaszolta: először az MDF-nek pozicionálnia kell magát és el kell döntenie azt, hogy a következő négy évben hogyan szeretne politizálni, majd ez után, ehhez a politikai irányhoz kell a legmegfelelőbb embert választani. Hozzátette, ő olyan embert látna szívesen, aki azt folytatja, amin elindultak: egy jobbközép konzervatív politikai irányon, amit Bokros Lajos testesített meg.
Azzal kapcsolatban, hogy az MDF lehetséges elnökeként felvetődött Bokros Lajos neve is, rámutatott: miniszterelnök-jelöltjük nem tagja az MDF-nek, az MDF elnöke pedig csak párttag lehet.
Közölte: akkor elgondolkodna arról, hogy elvállalja az MDF vezetését, ha egy olyan programot fogad el a párt országos gyűlése, amely a politikai ízlésének megfelel. "Egyébként nincsenek ilyen ambícióim és soha nem is voltak" - tette hozzá. Közölte, teljesen érthető és elfogadható Dávid Ibolya döntése, hogy lemondott a párt vezetéséről, mivel ezzel a személyes felelősségének tanújelét adta. Hozzátette azonban, hogy ő próbálta lebeszélni ezen szándékáról.
Az SZDSZ-szel való választási együttműködés kapcsán azt mondta: arról, hogy az MDF a parlamenti választásokon együttműködik az SZDSZ-szel, a döntések nagy többséggel születtek meg. Ezt az elnökség szinte minden tagja és az országos választmány többsége is támogatta, ezért kollektív döntés eredménye volt a "nem túl sikeresnek bizonyuló együttműködés" - jelentette ki.
Herényi Károly szerint az MDF "alapproblémája" az, hogy annak idején néppártként alakult meg. Ahogy egyre kisebb párt lett, ez a tudat nem változott, mindig úgy viselkedett, mintha nagy párt lett volna - tette hozzá. Véleménye szerint tudomásul kell venni, hogy az MDF kis párt, és ehhez kell igazítani a szervezeti felépítését, valamint a politikai programját is. Herényi Károly közölte: mindent elkövetnek azért, hogy az MDF készen álljon az önkormányzati választásokra, és a sebet, amit április 11-én elszenvedett, addigra kiheverje.
Az MDF-es politikus szerint ha van kellő bölcsesség, akkor nem ördögtől való a kétharmados többség a parlamentben, azonban a kétharmad azt jelenti, hogy a külső kontroll lehetősége szinte elvész.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Antall József volt miniszterelnök annak idején az SZDSZ-szel való együttműködést azért ellenezte, mert úgy gondolta, egy parlamenti demokráciában nem lehet egy kormánynak olyan nagy többsége, mint amit a két párt együttműködése hozott volna.
Herényi Károly szerint a Fidesz népszerűsége a kormányzási évek alatt nagy valószínűséggel vissza fog esni. Ennek következménye lehet egyrészről az, hogy a választópolgárok rádöbbennek, mindennek megvan a maga ára, másrészről pedig az is előfordulhat, hogy a csalódottság okán a szélsőségek tovább erősödnek - hívta fel a figyelmet. Mint mondta, a párt forrásai jelentősen lecsökkentek, ezért az MDF anyagi helyzetének normalizálása érdekében az ingatlanállományhoz is hozzá kell nyúlniuk.
Herényi Károly közölte, számít arra, hogy ha neki és Dávid Ibolyának megszűnik a mentelmi joga, akkor az ügyészség gyanúsítottként hallgatja ki az UD Zrt. ügyben. Már az elején vélhető volt a politikai indíték, ami az egész ügyet végig fogja kísérni, és ez ellen nem lehet sehogy sem védekezni - jelentette ki, hozzátéve: bízni kell az igazságszolgáltatásban.
Saját emberei vigyáznak Orbánra
Románia: a magyarok méltóságot várnak Orbántól
NZZ: a magyar posztkommunizmus véget ért
MTI