1p
A magánnyugdíjpénztárak már visszaszerezték a második negyedévi kimagasló hozamok alapján azt, amit tavaly elvesztettek, az önkéntes pénztárak pedig napjainkban "pluszban" vannak - mondta Nagy Csaba. A Stabilitás Pénztárszövetség elnöke attól tart, hogy a karácsonyi ünnepek előtt több tízezer tag léphet ki a magánnyugdíjpénztárakból
A magánnyugdíjpénztárak már visszaszerezték a második negyedévi kimagasló hozamok alapján azt, amit tavaly elvesztettek, az önkéntes pénztárak pedig napjainkban "pluszban" vannak - mondta Nagy Csaba, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke szerdán Budapesten, a pénztárak jövőjével foglalkozó konferencián.

Emlékeztetett arra, hogy tavaly a magánnyugdíjpénztárak mintegy 400 milliárd forintot vesztettek a negatív hozamok miatt, az önkéntesek több mint 70 milliárd forintot. Kiemelte: a vagyon és a tagok számának tekintetében a piac 92 százalékát mondhatja magáénak a Stabilitás, tagjainak száma meghaladja a 2,75 milliót, a pénztárszövetség összesített vagyona 1.967 milliárd forintra rúg.

Nagy Csaba szerint az a törvényes lehetőség, hogy az 52 év feletti tagok újra teljesen visszaléphetnek az állami nyugdíjrendszerbe, azzal jár majd, hogy a karácsonyi ünnepek előtt több tízezer tag léphet ki a magánnyugdíjpénztárakból, ez a vagyon csökkenését is hozhatja.

Mikola István, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke, az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere szerint a következő kormánynak mindenképpen konszolidálnia kell az egészségügyet. Kiemelte: már 2001-ben is tervezték ezt a lépést, akkor a konszolidáció összegét 670 milliárd forintra becsülték.

Mikola István kiemelte: az új kormánynak teljesen fel kell térképeznie az ország lakosságának egészségügyi állapotát. Hozzátette: az ország északkeleti részében, Borsod megye egyes területein az átlag életkor 50 év körül van, míg Nyugat-Magyarország egyes részein "svájci magasságokban" áll. "2010-11-ben muszáj lesz hozzányúlni az egészségügy struktúrájához és finanszírozásához is" - emelte ki Mikola István.

Mohai György, a BÉT vezérigazgatója előadásában rámutatott: Európa hagyományos tőzsdéinek, illetve a belőlük alakult tőzsdeszövetségeknek (MTF) új, elektronikus, multilaterális kereskedési platformokkal kell megküzdeniük a befektetőkért folyó versengésben. Az MTF-ek majdnem tőzsdék, de ezeken a kereskedési helyeken nincsenek tőzsdei kötelezettségek, illetve tőzsdei jogok. Az MTF-en nincs bevezetési eljárás, így nagyon alacsonyak az árak is, ha esetleg egy pénztár ott szeretne befektetni, a kevésbé szabályozottság hátrányaival is szembe kell néznie. Mohai György rámutatott: a válság egyetlen kedvező mellékes hatása az volt, hogy visszatértek a hazai nyilvános értékpapírpiacra a  magánbefektetők.

Dr. Herczog László szociális és családügyi miniszter előadásában felvázolta az elmúlt évek nyugdíjkiadásainak alakulását. Elmondta, hogy a ’97-ben elkezdett korhatárnövelés ellenére nem csökkent a hiány mértéke az állami nyugdíjrendszerben. A 2009-es parametrikus intézkedési csomag hatására azonban – nyugdíjprémium bevezetése, újabb korhatáremelés – 2020-ra a megtakarítás a GDP 1 %-ra tehetők majd.

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke szerint stabil és átlátható szabályozásra volna szükség, ehhez képest még a nyugdíjrendszer második pillérének szolgáltatási szabályai sincsenek tisztázva. A következő években a "Ratkó-gyerekek" nyugdíjba vonulásával olyan kihívások jelentkeznek a nyugdíjrendszerben, amelyek nagyságrendekkel változtatják meg a kifizetéseket.

A volt pénzügyminiszter szerint azok az országok tudnak felkészülni a nyugdíjrendszerben bekövetkező változásokra, amelyek a jobb években tartalékolni tudnak, Magyarországnak azonban erre nem volt lehetősége. Úgy vélekedett, hogy az adó magas és kiszámíthatatlan, és sem az adó-, sem a járulékrendszer átalakításának nem volt világos célja és iránya.

A magánnyugdíjpénztári befektetésekben a hazai eszközök súlyának növelése mellett érvelt az Aegon vezérigazgatója, a pénzügyi felügyelet főigazgató-helyettese a pénztárak közötti "átléptetések" szigorúbb ellenőrzését ígérte, az egészségügyi miniszter pedig az öngondoskodás súlyának szükségszerű növekedéséről beszélt szerdán a Pénztárkonferencián Budapesten.

Kepecs Gábor, az Aegon közép-kelet-európai régió vezérigazgató-helyettese bírálta a három portfóliós rendszer év eleji bevezetését, úgy vélte nem kellően mérték fel ennek kockázatait, a befektetésekben a hazai eszközök súlyának növelését  előíró mostani szabályozást azonban hasznosnak és folytatásra érdemesnek nevezte.

Erdős Mihály, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgató-helyettese a felügyelet felmérésével támasztotta alá, hogy az átlépő tagok többsége nem a magasabb hozam érdekében, saját elhatározásából, sokkal inkább az ügynöki tevékenység sikereként lép át másik szervezetbe, ezért a PSZÁF a jövőben fokozottabban ellenőrzi az ügyfelek tájékoztatását.

Lengyel László, a Gazdaságkutató Zrt. elnöke a nyugdíjrendszer hosszú és rövidtávú stratégiai problémái témakör felvezetésekor kiemelte, hogy „Magyarország hitelességéhez tartozik, hogy a nyugdíj területén a befektetők biztonságban érezzék magukat, éppen úgy, mint a nyugdíjasok.

Nyugdíjpénztárak: minek a minimális részvényhányad?
Adókedvezményt a nyesznek!
Növekedésnek indultak a pénztárak

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG