Továbbra is történelmi mélyponton a brit alapkamat
Változatlan szinten, a csaknem két éve érvényes, 0,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta alapkamatát csütörtöki kamatdöntő ülésén a Bank of England monetáris tanácsa - tudósít az MTI.
A testület a brit gazdaságba juttatott eddigi 200 milliárd fonton felül nem jelentett be újabb élénkítő célú pénzinjekciót, vagyis mennyiségi enyhítést sem. Mindkét döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak, és londoni pénzügyi elemzők a döntés után adott kommentárjaikban úgy vélekedtek, hogy a brit gazdaság siralmas állapota miatt - a magas infláció ellenére - továbbra sincs itt az ideje a kamatemelésnek.
A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - 2009 márciusa óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a 2009. januári, fél százalékpontos csökkentéssel kialakult 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.
A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után 2009 utolsó negyedévében kezdett ismét növekedni. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit hazai össztermék (GDP) értéke.
A növekedés azonban a legújabb adatok szerint alig egy év után megtorpant. A brit statisztikai hivatal nemrég közzétett, előzetes adatokra alapozott becslése szerint 2010 negyedik negyedévében ismét csökkent a brit gazdaság teljesítménye, mégpedig meglehetősen meredeken, 0,5 százalékkal az előző negyedévihez mérve.
Ez teljesen váratlanul érte a piacot. Az elemzők az utóbbi száz év leghidegebb brit decembere miatt várták ugyan a növekedési ütem lassulását, a konszenzusos előrejelzés azonban így is 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedést jósolt 2010 záró negyedévére.
MTI