Májusban folytatódott a kiskereskedelmi eladások csökkenése. A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2009 első öt hónapjában 3,6%-kal, májusban 4,2%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,5%-kal mérséklődött az előző hónaphoz képest.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2009 első öt hónapjában 2724 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből májusban 599 milliárd forint realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 47%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15%-a az üzemanyag-, 13%-a a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott le; a többi üzlettípus együttes részesedése 25% volt.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek változatlan áron számított forgalma 2009. január–májusban 2,6%-kal, májusban 2,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. 2009 májusban az eladások jelentős részét (91%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) értékesítésének volumene 2,3%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáruszaküzleteké 1,7%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól.
Folytatódott – az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító – gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásainak csökkenése Magyarországon: forgalmuk az év első öt hónapjában 29,5%-kal, májusban, 36,3%-kal esett vissza az előző év azonos időszakihoz képest. |
Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áron számított forgalma az első öt hónapban 0,5%-kal növekedett, májusban kismértékben, 0,4%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint májusban az üzemanyagkutak eladásai áprilishoz viszonyítva nem változtak.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2009 májusban folytatódott a kiskereskedelmi forgalom volumenének csökkenése; ennek mértéke az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 3,1%, az eurózóna országaiban 3,3% volt előző év azonos hónapjához képest. Az elérhető adatok szerint növekedést csak Svédországban és Lengyelországban mértek, mialatt a többi tagállamban csökkentek a kiskereskedelmi eladások; a legnagyobb visszaesés Lettországban és Litvániában volt.
Becsődölt vállalkozások: még most jön a durva rész
Az autósok mentik meg az amerikai kiskereskedelmet?
Megesszük a fizetésünket
Az áfa-emelés miatt bezár a Tesco
Kisebb forgalmat bonyolítanak a boltok
Privátbankár