Az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) elnökeként felszólalva Jean-Claude Trichet egyértelműen érzékelhetőnek nevezte a nyomást több uniós ország államkötvénypiacán. Mint fogalmazott, az elmúlt három hétben a helyzet úgy változott, hogy arra gyorsan kell reagálni. Trichet szerint döntő erejű intézkedéseket kell hozni, méghozzá a nemzeti kormányok, hatóságok, valamint az európai uniós intézmények közös fellépésével.
Az ESRB feladata, hogy mérsékelje a pénzügyi rendszerben keletkező, a stabilitást veszélyeztető fejlemények hatását, továbbá a makrogazdasági folyamatok folyamatos elemzése révén elejét vegye a széles körű pénzügyi zavaroknak. |
Az EKB elnökének véleménye szerint minden további késlekedés súlyosbítja a helyzetet és úgy véli, hogy a válság immár rendszerszintűvé vált.
Trichet most megismételte azt a véleményét, hogy az euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmusnak (EFSF) a jelenleginél rugalmasabbnak kellene lennie a döntéshozatalt és az alkalmazhatóságot tekintve egyaránt. Az, hogy az egyes intézkedéseknek 17 ország nemzeti döntéshozatalán kell keresztülmenniük, túlságosan lelassítja a folyamatokat - vélte.
Egyetértett az elnök azzal is, hogy Európában a bankágazatban feltőkésítésre van szükség. Hozzátette, hogy a vezetése alatt álló testületek mindig is fontosak tartották, hogy a bankok lehetőség szerint maguk is tegyenek félre a nagyobb biztonság érdekében, akár a profit és a magas bankárfizetések rovására is.
Megismételte, hogy a piacok bizalmának visszaállításához hiteles és fenntartható pénzügyi politikára és növekedést segítő szerkezeti intézkedésekre van szükség. Tovább kell javítani szerinte a koordinációt és az intézkedések hatásainak a nyilvánossággal történő ismertetését, a kommunikációt is.
Trichet arra figyelmeztetett, hogy az uniós pénzügyi rendszeren belüli egymásra utaltság növeli a válság terjedésének kockázatát. A gyors terjedés pedig nemcsak az euróövezet, hanem az egész EU pénzügyi stabilitását fenyegeti, de még azon kívül is komoly hatásai lennének a reálgazdaságra is. Véleménye szerint az euróövezet a nemzetközi válság epicentrumában áll.
MTI