Túlzott deficit: eljárás indulhat Nagy-Britannia ellen
Eljárás indítását javasolta viszont az Európai Unió végrehajtó testülete Nagy-Britannia ellen, ahol az említettnél nagyobb hiányt vár idén és jövőre. Mindkét javaslatról az EU-tagországok pénzügyminiszterei mondják ki a végső szót - várhatóan júliusban -, de e témákban nem szoktak eltérni a brüsszeli bizottság döntésétől.
Lengyelország mellett jelenleg már csak Magyarország ellen folyik uniós eljárás a túlzott hiány miatt, de a korábbi bizottsági prognózisok tanúsága szerint hazánk is egyre közelebb kerül az EU-kritérium teljesítéséhez . Lengyelországban tavaly 2 százalékos volt a hiány, idén 2,5, jövőre pedig 2,6 százalékos deficitet várnak.
Joaquín Almunia pénzügyi biztos - a lengyel konvergencia programot is elemző - brüsszeli közleményében méltatta a lengyel eredményeket, de leszögezte, hogy a teljes konszolidációig még hosszú út vár Varsóra. Arra sürgette a lengyel vezetést, hogy használja ki az idei jó eredményeket a reformok befejezésére és a gazdaság gyorsabb stabilizálásra.
Lengyelország középtávon egy százalék alá szeretné leszorítani államháztartási hiányát.
Az országnak - Magyarországhoz hasonlóan - még nincs hivatalos céldátuma az euró bevezetésére, de több más feltételt (így a hosszú távú kamatlábak stabil szintjét, a belső államadósság mértékét, de nagyjából az inflációs célkitűzést is) teljesít. Továbbra sem várható azonban, hogy öt éven belül bevezetné az eurót.
Nagy-Britannia esetében a brüsszeli döntés némi meglepetést okozott, elsősorban azért, mert tovább nehezíti a pénzügypolitikája miatt eddig alig bírált, de más lépéseiért keményen kritizált Gordon Brown miniszterelnök helyzetét. Jóllehet London sem tagja az euróövezetnek - egyelőre nem is kíván csatlakozni - az uniós szabályok értelmében rajta is számon kell kérni az eurókritériumok teljesítését, bár annak elmaradása gyakorlatilag nem szankcionálható.
Nagy-Britanniában idén 3,3, jövőre 3,4 százalékos államháztartás hiányt prognosztizál Brüsszel.
Megvizsgálta még Brüsszel az euróövezeti tag Belgium úgynevezett stabilitási programját is. A testület továbbra is magasnak és közepesen kockázatosnak minősítette a belga állam eladósodottságát, ugyanakkor méltatta az ország teljesítményét és terveit a pénzügyi stabilitás terén. Mindez lehetővé teszi, hogy Brüsszel, ahol kilenc hónap után csak ideiglenesen csitult el a kormányválság, nyugodtabban rendezhesse nehéz belpolitikai problémáit.
.Unióellenes a cégilleték?
A vártnál is több a májusi többlet
Deficit: a végén már romlott az összkép (hanganyag)
MTI