.jpg)
"Az emberek egyszerűen nem akarják elhinni, hogy mindez megtörténhet, vagyis hogy sem fizetést, sem napidíjat nem kapnak az elvégzett munkájuk után" - mondta telefonon az MTI pekingi tudósítójának Dégen István pavilonigazgató kedden. Arra a kérdésre, hogy valóban munkabeszüntetésre készülnek-e, azt válaszolta, hogy ténylegesen felmerült ennek a gondolata, de a magyar munkatársak még nem határoztak az időpontról. Hozzátette: a céljuk nem zsarolás vagy nyomásgyakorlás, hanem a kényszerű helyzetben egyfajta figyelemfelhívás.
A kínai alvállalkozó hétfőn délután találkozóra hívta az igazgatót és közölte, hogy nem kívánja tovább "zsebből finanszírozni" a magyar pavilon működtetését. Az ingatlanüzemeltetésre szakosodott sanghaji vállalat már a hónap végét sem kívánja megvárni és levonul, ha nem kapja meg a júniusi és júliusi járandóságát. Szerdára újabb figyelmeztető munkabeszüntetést terveznek. Mint azt a pavilonigazgató elmondta, kínai partnerük őt nem tette személyesen felelőssé a helyzetért, de fizetési határidőt kért, s arra hivatkozott, hogy az expó magyar napja előtt a főkonzul megígérte, hogy a rákövetkező héten megkapják a pénzüket.
Kuti László sanghaji főkonzul kedden azt mondta, hogy tudomása szerint a pavilon rendben működik, fogadja a vendégeket. A kérdésre, miszerint tett-e ígéretet a kínai alvállalkozónak, kitérő választ adott, de leszögezte, hogy hivatalból a főkonzulátus nem jár el a pavilon ügyeiben.
"Hetente jelentést írunk és jeleztük azt is, hogy már nincs pénzünk a telefonkártyák feltöltésére, az irodaszerek vásárlására" - tájékoztatott Dégen István. A legfrissebb - e heti - jelentést is elküldték Budapestre, a pavilon helyben székelő főbiztos-helyettesének és a sanghaji főkonzulnak is.
Szilas Cecília a magyar pavilon augusztusban kinevezett főbiztos-helyettese elhárította a munkabeszüntetésekre, a pavilon működtetésére vonatkozó kérdéseket, és csak annyit mondott, hogy ha közlendője lesz, értesíti az MTI pekingi irodáját.
MTI