Újra szavaznak Obama csomagjáról
A demokrata párti képviselők kezdeményezésére létrejött módosító csomagot vasárnap fogadta el a képviselőház, nem sokkal azután, hogy megszavazták a történelmi jelentőségű egészségügyi reformtörvény tervezetét. Ez utóbbi azóta Barack Obama aláírásával törvényerőre is emelkedett.
Az Obama átfogó reformját mereven elutasító ellenzék - egyetlen republikánus politikus sem szavazta meg azt sem a képviselőházban, sem a szenátusban - a felsőházi vita során fogást talált a módosító csomagon. Két általuk kifogásolt cikkely - a házszabályokkal való ütközés - miatt a csomagot nem lehet elfogadni a demokraták által tervezett különleges szavazási eljárásban. A 60 fős szupertöbbségüket nemrégen elvesztett demokraták a költségvetési ügyekben használatos úgynevezett "reconciliation" (magyarul összehangolásnak lehetne fordítani) eszközéhez nyúltak; ez lehetővé teszi számukra, hogy a módosító csomagot egyszerű többséggel hagyják jóvá.
Harry Reid szenátor, demokrata többségi frakcióvezető kijelentette: "teljesen egyértelmű, hogy a republikánusok nem javítani akarnak a törvénytervezeten, hanem tönkre akarják azt tenni". Az ellenzék 29 módosító indítványt terjesztett be, hogy megfúrja a csomagot, vagy megnehezítse annak elfogadását; a demokraták mindegyiket elutasították.
A demokraták bíznak benne, hogy a képviselők gond nélkül újra elfogadják majd a csekély mértékben megváltoztatott módosító csomagot - mindössze 16 sort emeltek ki a 153 oldalas tervezetből -, miután arra a tervek szerint csütörtök délután a szenátus áldását adja. A képviselőház a módosító csomagot vasárnap éjszaka magához a törvénytervezethez hasonlóan szoros szavazati aránnyal hagyta jóvá; előbbinél 220-211, utóbbinál 219-212 volt a voksolás eredménye.
A demokraták azért sietnek a módosító csomag elfogadtatásával - a szenátusból már aznap este visszaküldenék azt a képviselőházba -, hogy az ügyet a kéthetes húsvéti törvényhozási szünet előtt le lehessen zárni.
Biztosítva: Obama történelmet írt
Párttársai sem veszik fel a telefont Obamának
MTI