Ukrajnában még van kínzás
Karpacsova úgy vélte, a rendőrök azért alkalmaznak kínzást, mert szakmailag nem elég felkészültek, emellett nem lehet jelen ügyvéd a gyanúsított őrizetbe vételételének pillanatától, ráadásul az ukrán belügyi szerveknél még mindig érvényben van az a gyakorlat, amely előírja, hogy hány bűncselekményt kell felderíteni. Az ombudsman egyetértett az ENSZ kínzás elleni bizottságának azzal a követelésével, hogy Ukrajnában számolják fel a kerületi rendőrkapitányságoknak azokat a helyiségeit, amelyekben az őrizetbe vetteket tartják fogva, mivel ezekben alkalmaznak leggyakrabban törvénytelen módszereket.
Ennek kapcsán az emberjogi biztos elmondta, hogy 2004 óta évente 130-135 személy hal meg vizsgálati fogságban. Egyúttal szorgalmazta az előzetes őrizetben tartás idejének 72 óráról 48 órára történő csökkentését.
Karpacsova javasolta egy a kínzás megelőzésével foglalkozó független ellenőrző szerv létrehozását, amelynek része lehetne az ombudsmani hivatal is. Indítványozta továbbá az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatokat folytató intézmények kivonását az erőszakszervezetek irányítása alól, hogy azok ne befolyásolhassák a szakértői vizsgálatok eredményeit.
Az ombudsmani hivatal felszólította Ukrajna legfőbb ügyészségét, belügyminisztériumát és a büntetés-végrehajtási intézeteket felügyelő főhatóságát, hogy haladéktalanul dolgozzanak ki programot az emberi jogok brutális megsértésének megakadályozására.
Mélyen spekulatív az ukrán adósosztályzat
Ukrán panteon épülhet a Vereckei-hágóban
Timosenko a legbefolyásosabb, Juscsenkot nem szeretik
MTI