Nem lehet vitatkozni azzal, amire az uniós szakszervezetek budapesti hétvégi tüntetésükön felhívták a figyelmet – tehát, hogy sok a teendő és sürgősen kell lépni – nyilatkozta a szombati demonstráció kapcsán Őry Csaba, a Fidesz EP-képviselője, szakpolitikus, a Duna Televízió egyik műsorában. Vitapartnere, Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke ugyanakkor kifogásolta, hogy itthon nem jól működik az egyeztetés rendszere a szakszervezetek és a kormány között. Emlékeztetett: azokban az államokban, ahol nem fenyeget gazdasági csőd, kiforrott és jól működő érdekegyeztetés létezik. Őry Csaba szerint itthon is érdemes végiggondolni, miért éreznek ennyire eltérő tapasztalatokat az egyeztetésről a felek, ugyanakkor szerinte a kormányzat most jobban figyelembe veszi az érdekvédők szempontjait, mint az elmúlt nyolc év kormányai tették.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség az európai pénzügyminiszterek tanácskozására időzítette a hétvégi budapesti demonstrációt, ahol olyan kérdésekről volt szó, amely egész Európát izgatja ma; Európa valamennyi országa küzd az eladósodással, amint azzal is, hogy lendületbe hozza és versenyképesebbé tegye a gazdaságát, és azért is küzdenek az országok, hogy több munkahelyet hozzanak létre – nyilatkozta a műsorban a Fidesz képviselője.
“ Amire a szakszervezetek felhívták a figyelmet – hogy a teendők számosak és sürgősen előbbre kell lépni – ezzel nem nagyon lehet vitatkozni. És ahogy tapasztaltam, a magyar kormány nem is vitatkozott ezzel a figyelemfelhívással” - mondta a fideszes EP-képviselő.
Kár, hogy Magyarország nem lehet minta
Szinte mindenben egyetért Őry Csabával, egy dologban viszont mégsem – reagált Varga László, a SZEF elnöke az elhangzottakra. “Sajnos, azt kell mondanom, hogy miközben a kormány szavakban egyetért, az elmúlt időszak és a jelen tettei sem azt mutatják, hogy a magyar szakszervezetek felvetései közül számossal egyetértene” - mondta a szakszervezeti vezető.
Emlékeztetett: az uniós munkaügyi miniszterek januári, gödöllői találkozóján is elmondták, hogy sajnálják, amiért az EU soros elnökségét adó Magyarország nem lehet példaadó ország a szociális párbeszéd tekintetében; akkor nem gondoltuk volna, hogy ez a negyedév úgy fog eltelni, hogy egyszer sem hívják össze az Országos Érdekegyeztető tanácsot – az idén még nem volt OÉT-ülés – érvelt Varga László.
A válságnak még nincs vége
A baj nagy – a válságnak még nincs vége, ez jól látszik; egyelőre nem a hasznokat tudjuk elosztani, hanem az áldozatokat kell megosztanunk egymással – a vita erről folyik. – mondta Őry Csaba. “ Ilyen értelemben, amit a szakszervezetek mondtak a szombati demonstráción, hogy ne kizárólag a bérből és fizetésből élők viseljék e terhek nagy részét, hanem arányos megosztás legyen – ez egy jogos követelés. Amikor a magyar kormány megfogalmazta a saját filozófiáját a válságból kivezető stratégia érdekében, akkor pontosan ezt tette: a bankokat, a nemzetközi vállalatokat rendkívüli válságadóval sújtotta.” - hangoztatta Őry Csaba.
Varga László megjegyezte: a magyar kormány a válságadókkal párhuzamosan bevezette az egykulcsos SZJA rendszerét is, ami “nem ezt a fajta teherviselést mutatja”.
Jobb párbeszéd kellene
A SZEF elnöke emlékeztetett: Németországban, Hollandiában, vagy más északi államokban – ahol nem fenyeget a gazdasági csődhelyzet – mindenütt stabilan működő szociális párbeszédrendszer él. “Nem az a mi problémánk, hogy egy-egy gazdaságnak változásra kell kényszerülnie – hanem azt szeretnénk, hogy velünk egyeztetve, végigbeszélve történjenek az esetleg szükséges nadrágszíj-meghúzások; keressük meg azokat a kompromisszumokat, amiktől elviselhetőbb és előremutatóbb lesz mindez" - hangzott a beszélgetésben.
Természetesen mindenről lehet vitatkozni és mindenen lehet javítani – hangsúlyozta Őry Csaba. Hozzátette: valószínűleg érdemes lesz végiggondolni: ha az egyik fél úgy érzi, hogy túl sokat egyeztetnek, a másik meg úgy, hogy túl keveset, akkor vélhetően nem ugyanazt gondolják az egyeztetés tartalmáról és mechanizmusáról.
Az elmúlt húsz év már kialakította a magyar modellt
Az EP-képviselő megjegyezte ugyanakkor: az egyeztetések mechanizmusát nem nagyon lehet európai gyakorlathoz hasonlítani, hiszen kis túlzással élve elmondható, hogy ahány ország, annyiféle szokás. Németországban például nem is léteznek olyan típusú tárgyalások, mint a magyar OÉT-en megszokottak, hanem ott ágazati tarifamegállapodások rendszere működik.
Az elmúlt húsz év kialakította a társadalmi párbeszéd rendszerének magyar formáit – emlékeztetett válaszában Varga László. A tripartit Országos Érdekegyeztető Tanács modellje Európában másutt sem ismeretlen - tette hozzá. A SZEF elnöke megjegyezte: meglepődött Szijjártó Péter nyilatkozatán. “Igen, kormány még nem egyeztetett ennyit – ennyire keveset. December 4-én volt az utolsó OÉT-ülés – ez nem a rendszeres egyeztetés” - érvelt Varga László.
Őry Csaba megvédte a magyar kormányt, mondván: az elmúlt nyolc évben sokat egyeztettek a kormányok a szakszervezetekkel, csak soha nem vették figyelembe a szempontjaikat, érdekeiket. “A mostani kormány azért számos olyan kérdésben szinkronban van a szakszervezetekkel is, ami figyelemre méltó. De minden rendszer javítható, és valószínűleg sor is kerül majd rá, hogy a felek leüljenek egymással” - hangoztatta Őry Csaba a Heti Hírmondó stúdiójában.
Privátbankár