Szintén múlt heti előrejelzéseikben a kutatók a Fidesz-KDNP kétharmadosnál is nagyobb többségét és az LMP Országgyűlésbe jutását valószínűsítették. Érdekes, hogy míg a még ellenzéki pártszövetség kétharmados többsége továbbra is elég valószínűnek tűnik, addig pont a Fidesz és az LMP tekintetében volt a jóslatok és a tényleges eredmények között a legnagyobb differencia. Ha a kutatócégek eredményei közül a két szélső (legalacsonyabb és legmagasabb) értéket kivesszük, akkor a Fidesznél 59-61, az MSZP-nél 16-19, a Jobbiknál 12-17, az LMP-nél pedig 3-6 százalék közötti szavazattal kalkuláltak.
A közvélemény-kutatók a vasárnap 19 óra után közzétett - a választás napján, vagy azt közvetlenül megelőzően készített - felméréseik alapján azt jósolták, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség némileg kevesebb, 54-57 százaléknyi szavattal számolhat. Az MSZP-nek 19-20 százalékot, a Jobbiknak 15-17 százalékot jeleztek előre. A prognózisok abban is egyetértettek, hogy az LMP eléri az öt százalékos küszöböt, a viszonylag friss formációnak ugyanakkor még ekkor is "csak" 5-6 százalék volt az előirányzat.
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
Ha a tényleges eredményeket nézzük, akkor az Országos Választási Iroda adatai alapján valamennyi területi listán a Fidesz-KDNP végzett az élen a választás vasárnapi első fordulójában. Az MSZP 11, a Jobbik 9 területi listán lett második. Összességében a szavazók 52,76 százaléka voksolt a Fidesz-KDNP párszövetségre, ez meggyőző fölényt mutat, de érezhetően kevesebb, mint a múlt heti, 59-61, illetve a vasárnapi 54-57 százalék közötti jóslat.
Az MSZP 19,31 és a Jobbik 16,69 százaléka tulajdonképpen megfelel a várakozásoknak, az LMP viszont a vártnál lényegesen több, 7,43 százalékot kapott. A vasárnap esti nyilatkozatok alapján az LMP vártnál is jobb szereplése feltehetőleg azzal magyarázható, hogy a választás első fordulójának részvételi aránya várhatóan jócskán meghaladja a legtöbb közvélemény-kutató 60 százalék alatti szavazási hajlandóságot valószínűsítő prognózisát. A közvélemény-kutatók közül tegnap többen is úgy vélték, hogy az MSZP-nek, illetve a kis pártoknak, különösen az LMP-nek kedvezhet a vártnál magasabb választási részvétel.
Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?
Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok
Hajnalban ért véget a botrányos választás
Magyarország: jobbra át!
52 mandátum kell még a Fidesz-kétharmadhoz
Mesterházy kihívta Orbánt
Orbán: életem legnagyobb feladata előtt állok
Privátbankár