1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokkal súlyosabb hatásai lesznek a jelzáloghitel-válságnak 2008-ban, mint amelyek 2007-ben érezhetők voltak – figyelmezett az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb tanulmányában.
Sokkal súlyosabb hatásai lesznek a jelzáloghitel-válságnak 2008-ban, mint amelyek 2007-ben érezhetőek voltak – figyelmezett az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb tanulmányában. A 14 országot átfogó, Észak-Amerikát, Európát és Ausztráliát vizsgáló felmérés szerint a vállalatok a gazdasági növekedés lassulásában és a fizetési morál romlásában látják a hitelkrízis legkockázatosabb következményeit.

A felmérés során megkérdezett vállalatok 36%-a nyilatkozta azt, hogy a jelzáloghitel-válság hatással volt üzleti működésükre. Ez a krízis 2007 nyarán Amerikából indult el, ezért földrajzi felosztás szerint leginkább az USA-ban érezhetőek a hatásai, a vállalatok 68%-a érintett. Mexikó magas érintettségi aránya (60%) annak köszönhető, hogy az USA legfontosabb kereskedelmi partnere.

Olaszországban (58%), az Egyesült Királyságban (46%), Spanyolországban (44%), és Ausztráliában/Új-Zélandon (43%) szintén nagyfokú a válság hatása. Ez azzal magyarázható, hogy ezekben az országokban a GDP növekedése jelentősen függ az építőipartól vagy a pénzügyi szolgáltató szektortól. További ok lehet, hogy ezek az országok nagy arányban az USA-val kereskednek.

A tanulmány megállapította, hogy a nagyobb vállalatok sokkal inkább érintettek a válságban, mint a kis- és középvállalkozások. Ennek az lehet az egyik oka, hogy a nagyobb vállalatok szélesebb ügyfélportfolióval és globálisan több irodával rendelkeznek; a másik ok pedig, hogy ezek a cégek gyakrabban használják az értékpapírosítását eszközként, hogy javítsák a cash-flow-jukat.

A válság leginkább az energia-szektort sújtotta a felmérés adatai szerint. Az iparág vállalatainak 51%-a érezte meg a hitelkrízis hatásait, és ez az a szektor, ahol a legtöbb korlátozást vezették be. Az energia-szektorban dolgozó vállalatok 60%-ában volt szükséges valamilyen rövid vagy hosszú távú megszorító intézkedést bevezetni pénzügyi területen.

A tanulmány külön kitér arra a kérdésre, hogy a vállalatok milyen várakozásokkal vágnak bele a következő 12 hónapba. Az építőiparban, a gyártó és termelő szektorban, valamint az élelmiszeriparban dolgozó cégek félnek leginkább a jövő évtől, és az energia-szektorban jósolják a legnagyobb megszorításokat. A kockázatok közül a válaszadók 71%-a leginkább a fizetési késedelem növekedésétől tart. A cégek 67%-a látja úgy, hogy a válság az értékesítés visszaesését fogja eredményezni, míg 65%-uk szerint a költségek erőteljes növekedése fogja a legnagyobb gondot jelenteni.

Az üzleti világ készül a jövőbeli csapásokra: a vizsgált országokban sokkal több vállalat gondolja úgy, hogy valamilyen módon hatással lesz rájuk a hitelválság, mint amennyien már megtapasztalták a krízis hatásait. Még Svédországban is, ahol a legkevésbé volt érezhető a hitelválság, a vállalatok egyre növekvő számban számítanak negatív következményekre.

Vanek Balázs, az Atradius magyarországi fióktelepének vezetője szerint 2008-ban a gazdasági növekedés lelassul bizonyos országokban és globálisan is hasonló tendencia várható, ahogy azt az Atradius felmérései mutatják. Ennek okai a mérséklődő lakossági fogyasztás, a termelés csökkenése, az inflációs nyomás, a gyorsan növekvő energiaárak, illetve a gyenge dollár és fontsterling.

Vanek Balázs arra figyelmeztet, hogy a vállalatok Magyarországon is hasonló hatásoknak vannak kitéve, ezért fontos, hogy átgondolják a potenciális kockázatokat. A szakemberek szerint a jelzáloghitel-válság továbbgyűrűzése is bizonyítja, mennyire alapvető egy cég pénzügyi egyensúlyának, cash-flow-jának megtartása, megvédése - olvasható az Atradius tanulmányában.

A forint eddig megmentett minket a legrosszabbtól
Nincs még vége a citigroupos kirúgásoknak
Kukorica-pánik: miért ne kaszálhatnánk rajta?
Felköthetik a gatyájukat a britek
Soros: hiába erőlködik az EU
Futótűzként terjed a válság: nem fizetnek a cégek
Kereket oldott a hitelválság
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG