A Südzucker már tavaly kiheverte az EU cukorpiaci reformját: már nem csak a költségcsökkentés, hanem a forgalom növekedése is emeli a profitját. Az első üzleti félévben a bevétel 3,338 milliárd euró volt, ez 8,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi 3,068 milliárdot.
A féléven belül a bevétel növekedése gyorsult, de a profit növekedése lassult: az üzleti év második negyedében a profit csak 5,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A jövő februárral záruló egész üzleti évre körülbelül 6,5 milliárd eurós bevételt jósolnak a csoportnál az előző 6,161 milliárd után, amely az eddigi rekord volt a csoport történetében. Üzemi eredményként több mint 600 millió euróra számítanak az előző évi 519 millió euró után.
A növekedést korábban főleg a specialitásoktól és az energianövények feldolgozásától várták, most inkább a cukorrészlegtől.
A Südzucker érdekeltségei között van az osztrák Agrana csoport, amelynek tagja Magyarországon az AGRANA Juice Magyarország Kft., az AGRANA Magyarország Értékesítési Kft., az INSTANTINA Hungária Élelmiszergyártó és Kereskedelmi Kft., a Koronás Irodaház Szolgáltató Kft., a Magyar Cukorgyártó és Forgalmazó Zrt., a HUNGRANA Keményítő és Isocukorgyártó és Forgalmazó Kft. és a Hungranatrans Kft.
Jól teljesít a magyar leány
Az Agrana csütörtökön 77,7 millió eurós adózott eredményt jelentett az üzleti év első feléről, ez több mint kétszerese az egy évvel korábbi 37,4 milliónak. A bevétel 19,7 százalékkal 1,285 milliárd euróra nőtt az egy évvel korábbi 1,073 milliárdhoz képest. Az Agrana is növekvő bevételt vár az egész üzleti évre.
Hogy kerül az asztalra a cukor?
A magyar cukoripar elmúlt 20 évével foglalkozó sorozatunk első részében a Cukoripari egyesülés munkatársa arról beszélt a Privátbankárnak, hogy a rendszerváltáskor "volt egy elméleti megfontolás is, miszerint a privatizált cég jobban működik, mint az állami és lassan mindenki megértette, hogy a helyzet tarthatatlan és a nem hatékonyan működő gyárakat bezárni, a megmaradókat pedig fejleszteni kell, de mindezt már nem akarta elvégezni az állam". Az átalakulást termelői oldalról bemutató második részben pedig Kelemen István a Cukortermelők Országos Szövetségének főtitkára jegyezte meg, a privatizáció nem volt kellően átgondolt, a ´90-es évek zavarának kiindulópontja a nem megfelelően végbement magánosítás.
A cukorgyárak privatizációját, valamint Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása óta a közösségi cukorreformok során képviselt magyar álláspontot és annak itthoni következményeit jelenleg parlamenti vizsgálóbizottság értékeli - nemrég Martonyi János külügyminisztert és Bokros Lajos volt pénzügyminisztert is meghallgatták.
MTI, Privátbankár