Van még lejjebb is?
A Központi Statisztikai Hivatal pénteken közölte, hogy a GDP-érték az idei második negyedévében 1,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva; a korábbi, előzetes közlés még 1,4 százalékos második negyedévi növekedésről szólt.
Wike Groenenberg, a Citigroup (Citi) globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci stratégiáért felelős igazgatója az adatismertetés után azt mondta: jóllehet a kormány 2,2 százalék körüli egész éves GDP-növekedést vár, a ház ennél alacsonyabb ütemre számít az idén, mivel az eddigi számok "nem arra utalnak, hogy 2 százalék felett leszünk".
Groenenberg szerint valószínűbb, hogy a 2007-es magyar GDP-növekedés a 1,5-2 százalékos sávban lesz. Hozzátette: most olyan nagy a költségvetési szigorból eredő - az államháztartási hiányt várhatóan a GDP-érték 4 százalékával csökkentő, de a fogyasztói költekezést is meredeken visszafogó - nyomás, hogy ő nem tartana meglepőnek 1 százalék alatti éves növekedést sem a harmadik és a negyedik negyedév valamelyikében.
A Citi vezető elemzője kizárta ugyanakkor a recesszió lehetőségét a magyar gazdaságban, mondván: az idei évre jellemző óriási költségvetési nyomás 2008-ra szerinte jelentősen enyhülni fog, és a jegybanki kamatok is csökkennek, ami módot ad a gazdaság visszagyorsulására.
A kormány idei költségvetési teljesítményét - az éppen előző nap nyilvánosságra hozott, vártnál jobb augusztusi államháztartási adatok alapján - továbbra is kedvezően ítélik meg a vezető londoni befektetési házak. A Goldman Sachs által pénteken kiadott elemzés szerint most már nem kizárt, hogy az idei éves államháztartási hiány akár a GDP-érték 6 százaléka alá is csökkenhet, jóllehet a ház hivatalos előrejelzése egyelőre 6,1 százalék. A GS 2008-ra további jelentős javulást vár, 4,5 százalékra jósolt éves deficittel, megjegyezve ugyanakkor, hogy a 2010-es választások előtti időszakra szóló hosszabb távú kilátások továbbra is bizonytalanok.
A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - szerint a kormány idei eddig költségvetési teljesítménye jórészt "kellemes meglepetések sorozata", és úgy tűnik, hogy az éves hiány "mérsékelt mértékben" el fog maradni a céltól. A londoni Dresdner-részleg szerint azonban a jelenlegi piaci felfordulás növelte a magyar gazdaság jövő évi növekedési kilátásait terhelő, lefelé mutató kockázatokat, alátámasztva a ház azon várakozását, hogy a 2008-ra szóló 4,3 százalékos államháztartási deficitcélt valószínűleg nem sikerül tartani. A Dresdner Kleinwort szerint azonban még így is jelentős deficitcsökkentés várható jövőre; a cég 5,1 százalékos hiányt vár 2008 végén.
A második negyedévi GDP-növekedés részletes pénteki adatismertetése után Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport feltörekvő piaci közgazdásza Londonban - a Citi elemzőjének várakozásával ellentétben - úgy vélekedett, hogy a növekedés elérte a mélypontját, és innen gyorsulás következik. Sampson az MTI-nek azt mondta: ezt alátámasztja, hogy a szintén pénteken közzétett külkereskedelmi adatok "nagyon erős", az importét jelentősen megelőző exportnövekedést jeleztek.
Az HSBC elemzője szerint a kormány 2,2 százalékos idei GDP-növekedési előrejelzése "helytállónak tűnik".
Arra a kérdésre, hogy a nem elsőrendű - "subprime" - amerikai jelzálogadósi-körből kiindult, globálissá vált likviditásszűke mekkora hatást gyakorolhat a magyar növekedésre, Sampson azt mondta: nincs erős közvetlen átviteli mechanizmus az amerikai és a magyar gazdaság között. Az amerikai lakóingatlan-piac gyengesége nem feltétlenül fog érződni Magyarországon; ennél "többnek kell történnie" ahhoz, hogy a magyar gazdaság közvetlenül megérezze, tette hozzá.
Hasonlóan vélekednek a "subprime"-válság térségi hatásairól más vezető londoni házak is. A Standard & Poor"s nemzetközi hitelminősítő minap kiadott átfogó londoni elemzése szerint Magyarország nincs a globális likviditási válság által leginkább veszélyeztetett feltörekvő gazdaságok között; a magyar gazdaság a cég által összeállított sebezhetőségi lista alsó harmadába került.
A Barclays Capital befektetési csoport a likviditási válság európai feltörekvő piaci hatásait vizsgáló minapi jelentésében azt írta: a magyar adósságpiacon tartott nem rezidens portfolió-befektetések értékének görbéje július eleje óta igen enyhe csökkenéssel gyakorlatilag stabilitást mutat, és a feltörekvő európai deviza- és adósságpiacokon - köztük a forintpiacon - hosszú távra berendezkedett, a térség iránt "továbbra is derűlátó" portfolió-befektetők "általában sem tülekszenek a kijárati ajtó felé".
A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely havi indexeket közöl a feltörekvő piacokon tartott befektetői pozíciók változásairól, néhány nappal korábban kiadott augusztusi felmérésében azt írta: "meglepő módon" még erősödött is a múlt hónapban a hosszú - vagyis árfolyam-emelkedésre játszó - forintkonstrukciók pozíciója a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, annak ellenére is, hogy a legtöbb magas hozamú piacon kockázatleépítés volt tapasztalható.
GDP-bumeráng: megint nagyot ütött a KSH-adat
Visszaváltott kettesbe az euróövezet
Csak hízik, csak hízik az orosz medve
Lehúzva: padlóra került a magyar növekedés
MTI