A globális likviditásbőség nyomán a nemzetközi gazdasági folyamatok kedvező irányba indultak el. Egyrészt a pénzpiaci válság során legyengült pénzügyi szektor tőkésítettsége és likviditása stabillá vált, másrészt a kormányzatok fogyasztást ösztönző stratégiái is beváltották a hozzájuk fűzött reményeket.
A lakossági fogyasztás tartós fellendülése ugyanakkor még várat magára - írják az elemzők. Amit most láthatunk globálisan, az a vállalati szektor pozitív jövőképére épülő törékeny kártyavár. A legjobb példát erre az amerikai gazdaság 2009-es negyedik negyedévi teljesítménye szolgáltatta, amikor az Egyesült Államok gazdasága 5,6%-kal bővült éves szinten, ami bő hat éves rekordnak számít. Mindeközben ugyanebben a negyedévben a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma az USA-ban átlagosan 90 ezer fővel csökkent havi szinten.
Hogy lehetséges, hogy a növekvő munkanélküliek száma mellett hat éves ütemben fejlődik a világ legnagyobb gazdasága? A vállalatok a gazdasági kilábalásra, ebből következőleg a fogyasztás felfutására spekulálva elkezdték feltölteni a készleteiket, ami óriási megrendelés-állományt eredményezett. Fenntartható növekedésről egyáltalán nem, viszont egy ciklikus fellendülésről mindenképpen beszélhetünk az USA esetében - írja az Equilor elemzése.
Az Egyesült Államok gazdasága idén átlagosan 2,8%-kal bővülhet a negyedéveket tekintve. Nem beszélhetünk viszont egyszeri, kiugróan jó teljesítményről Kína esetében, ahol a gazdaság a tavalyi negyedik negyedévben már 10,7%-on ”pörgött”. Sőt a központi kormányzat már inkább hűteni kezdte a gazdaságot. A világ jelenleg harmadik legnagyobb gazdasága így is 9,6%-kal nőhet idén, mivel a kínai export mellett a belső fogyasztás is egyre nagyobb szerepet kap a kínai növekedési modellben. Az eurózóna ezzel szemben visszafogott módon, 0,7-1,4% körüli mértékben nőhet az idei négy negyedév során. Azaz leszögezhető, hogy azokban az országokban, régiókban, ahol a fiskális politika megengedhette a gazdaság intenzív támogatását, a recesszióból sikerült gyorsan kilépni, míg az eurózónát és Európát általában a növekvő államadósság miatti megszorító politika jellemezte az elmúlt időszakban.
Magyarország
Alapkamat
Az Equilor elemzői szerint jazánkban a gazdaság növekedése várhatóan az idei második félévben indulhat ismét el, míg az első félév a recesszió mértékének lassú csökkenése jegyében telhet. A válság mélypontján 7,5%-kal visszaeső gazdaság alulteljesítését a belső kereslet gyengesége, illetve a 2006-ban indult államháztartás rendbe tételét célzó intézkedések okozták. Előbbit a magyarországi deviza alapú hitelezés befagyása, illetve a munkaerőpiaci bizonytalanságok generálták. Utóbbi esetében pedig azt kell látni, hogy a GDP 5%-ának megfelelő kiigazítást hajtott végre a kormányzat.
A nemzetközi előrejelzések szerint a gazdaság 2010-ben stagnálás körüli teljesítményt mutathat fel összességében. A gyengélkedő lakossági fogyasztás hatásait az export és az ipar teljesítménye kompenzálhatja egyértelműen. Az export esetében kedvező jel hazánk számára, hogy a magyar kivitel fő felvevőpiacának számító német gazdaság az eurózóna átlagánál valamivel gyorsabb ütemben (+1,6%) nőhet idén, ami fokozódó keresletet jelent a magyar exportcikkek számára.
Az Equilor úgy látja, hogy az MNB óvatos marad, és összességében nem mer 50 bázispontnál nagyobb vágást végrehajtani az év hátralévő részében, vagyis 5,25%-on, esetleg 5,00%-on látják a ciklus alját 2010-ben.
Infláció és forint
Nem áraznak inflációs nyomást a piaci szereplők, és az MNB is az infláció további süllyedésére számít az év második felétől, ahogy a nyári hónapokra kifut a tavalyi áfa és jövedéki adó emelés hatása, és a bázisból való kiesés miatt már meredekebb pályán csökken az infláció. Így 2010 közepétől az Equilor elemzői teljesíthetőnek tartják az MNB 3%-os inflációs célját.
Az Equilor szerint a legfontosabb érv a további kamatvágásra az erős forint lehet, amelynek árfolyama visszatért a Lehman Brothers bedőlése előtti 265-ös váltóárhoz az euróval szemben, és a magas magyar hozamfelárak miatt továbbra is vonzó befektetésnek számít az eszköz. Ezért a jegybank akár már aggodalommal is figyelheti a hazai fizetőeszköz árfolyamának alakulását, amely gyengíti a növekedést egyelőre egyedül generáló exportot, érvet szolgáltatva a bátrabb vágásokra. Az Equilor összességében a forint stabilitására és 255-270 EUR/HUF közötti mozgására számít a második negyedévben.
Részvénypiac
A magyar tőkepiaci befektetések kockázati megítélése az elmúlt hónapokban, párhuzamban a világ egyéb feltörekvő piacain lejátszódó folyamatokkal, jelentősen javult. A befektetői szentiment javulása jól tetten érhető a magyar részvénypiacon, hozzátéve, hogy a BUX index emelkedését szinte kizárólag az OTP papírok piacán látott rali generálta. Ha csak az idei teljesítményt nézzük, a BUX közel 16%-kal van a 2009. december végi szintje fölött, míg ugyanez az érték az OTP esetében 31%. Az Equilor szerint az OTP ilyen szintű felülteljesítése a második negyedévben a visszájára fordulhat, ami szükségszerűen magával rántja a magyar részvénypiacot is.
Ez azért lehetséges, mert az OTP önmagában, átlagosan a BÉT forgalmának 70%-át adja, míg a BUX indexen belül 33% körüli súllyal bír. Az Equilor összességében konszolidálódó, enyhén lefelé ”csúszó” magyar részvénypiacot prognosztizál a második negyedévre.
Magyar cégek: nem csak a bankok nem adnak pénzt
Itthon is a roncsprémiumra vár az autópiac
A 12 százalékos növekedés is összejöhet Kínának
A BÉT szinte egész héten túlszárnyalta a régiót
Válság előtti hangulatban a németek
Ecostat: túlságosan izmos most a forint
Meg lehet-e javítani a modern kapitalizmust?
Privátbankár