10 hatóság gyújtja meg újra a Csillagszórót
Hogyan készüljünk a vásárlásra? - fő a környezettudatosság!
Írjuk össze, mire van szükségünk, és gondoljuk át, hol kívánjuk azt beszerezni. Készüljünk elegendő bevásárló szatyorral, zacskóval, mélyhűtött termék vásárlásánál hűtőtáskával is, hogy a különböző élelmiszereket elkülönítve tudjuk majd elhelyezni. Lehetőleg ne kérjünk az üzletben műanyag reklámzacskót, ezzel is csökkentjük a hulladék mennyiségét.
Szóljon rá nyugodtan az eladóra!
Legyen résen: mindennaposak a bolti átverések
Az étkezéshez, ételkészítéshez vásárolt alapanyagokat, élelmiszereket mindig megbízható helyről, üzletben, piacon szerezzük be. Sokat elárul az értékesítőhely tisztasága, vásárló által is megítélhető higiénés állapota, az eladók ruházata is. Szóljon rá nyugodtan az eladóra, ha kézzel fogja meg a felvágottat, vagy ha dohányzik. Soha ne vásároljunk ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól, még zöldséget, édességet se. Gyanakodjunk, ha egy árut túlságosan olcsón kínálnak, vagy az utcán, aluljáróban akarnak ránk tukmálni.
Nézze meg a termék jelölését!
Válságkarácsony - Ön mit gondol? Nem lesz 13. havi bér; a kieső összeget csak az alacsonyabb jövedelműeknél pótolná a kormány. Egyetért? Szavazzon! |
Az E számok az élelmiszer-adalékanyagokat jelzik. Megjegyzendő, hogy az adalékanyagok nem csak E-számmal, hanem kémiai nevükkel is feltüntethetők. A szabályosan előállított, magyarországi termékekben az adalékanyagokból csak annyi található az élelmiszerekben, amennyi azokhoz megengedett, és átlagos, szokásos fogyasztás esetén egészségártalmat nem okoz. Nem árt azonban korlátozni az olyan élelmiszerek fogyasztását, melyek sokféle adalékanyagot tartalmaznak, vagy szinte kizárólag cukorból, adalékanyagból és vízből állnak - figyelmeztet a MÉBiH.
A csomagolásra fokozottan figyeljen!
A csomagolás is sokat elárul. Sérült, szennyezett csomagolású készítményt ne vásároljunk meg, még akkor sem, ha kedvező áron kínálják. Ha a mélyhűtött termék csomagolása belül zúzmarás, a termék egy tömbbé összefagyott, ne vegyük meg, mert valószínűleg felengedett és visszafagyasztott termékről van szó. Olyan terméket se vegyünk meg, melyet gyanúnk szerint eredeti csomagolásából kibontottak, vagy csomagolása hiányos, nem fedi be az egész terméket - emlékeztet a MÉBiH közleményében.
MINDEN, AMIT A TERMÉKRŐ TUDNIA KELL!
• A húsok, halak frissességét gyakorlott háziasszony is meg tudja ítélni színe, szaga, állaga, tapadóssága alapján. Ha a termék állaga nem friss, szaga, színe eltér a szokásostól, ne vegyük meg. Egész nyugodtan ellenőrizze az eladó által becsomagolva átnyújtott terméket is még a vásárlás helyszínén, ha szükséges.
• Darált húst csak igazán megbízható helyről vásároljunk, de legjobb, ha a húst otthon daráljuk.
• Halvásárláskor akkor lehetünk biztosak a hal frissességében, ha az látványra, szagra és érintésre is frissnek tűnik. A „hal a fejétől bűzlik” mondás igaz! A kopoltyúfedők megemelésével és a kopoltyú megszagolásával megállapítható a hal frissessége. A jó, friss halnak kellemes „hínáros” szaga van. A frissesség „mércéje” továbbá, ha érintésre kemény, rugalmas a húsa (az ujjnyom nem marad meg benne), a kopoltyú színe pedig élénk. Az ideális eladó ügyel arra, hogy a kibelezett halat jégbe (nemcsak jégre) helyezve, tiszta asztalról kínálja.
• A beiglihez, egyéb süteményhez a mákot, diót nézzük meg, nincs-e benne szennyezettség, törmelék, molyosodásra utaló jel. Ha igen, ne vásároljuk meg. Csomagolt terméknél a minőségmegőrzési időt is ellenőrizzük.
• Zöldség-gyümölcs esetén a frissességet szintén szemrevételezéssel meg lehet állapítani. Az esetleges növényvédőszer maradékok ellenőrzését a hatóság végzi, ezt a fogyasztó nem tudja megítélni. Aszalt gyümölcsök, különösen füge esetén molyosodás, penészedés előfordulhat, ennek szemmel látható jeleire legyünk figyelemmel.
• Édesség esetén gyakrabban előfordul a minőség-megőrzési idő eltüntetése, átírása, átcímkézése, előző évi szezonális édesség értékesítése. Segítsen a hatóságoknak azzal, hogy mindig ellenőrzi a jelölést és a lejárati idő feltüntetését. Különösen érvényes ez az ömlesztve kapható szaloncukorra! Ha darabszámra vásárolható szaloncukrot vásárol, a minőség-megőrzési idő felől érdeklődjön az eladónál. A termékválasztáskor vegye fontolóra, hogy a tej- illetve étbevonó-masszából készült termék és a valódi csokoládé minősége - és persze ára - közt is különbség van.
Az áruházláncok "beleköpnek" a beszállítók tejébe?
A magyarok bor nélkül nem tudnak ünnepelni
Nem bírjuk fizetni a rezsit
Minket ugyan nem tudnak beetetni
Esztelen költekezés: csődöt hozhat a karácsony
Gagyi szaloncukor nélkül is van karácsony!
Privátbankár
Privátbankár