
Szólt arról is, hogy az egyeztetések során arra az álláspontra jutottak, hogy nem kell majd széfet szerelni a csecsemő-, pszichiátriai vagy intenzív osztályokon található ágyak mellé.
A miniszter úgy számolt, hogy a széfek beszerzése kórházanként 4-5 millió forintból megoldható. Horváth Ágnes a tájékoztatón is bemutatott egy széfet a sajtó képviselőinek, amelyet elmondása szerint alig kilencezer forintért szereztek be. Az összköltséget mintegy 5-600 millió forintra becsülte, amely összeg már a kórházaknál van. A széfek beszerzését, felszerelését az ÁNTSZ ellenőrzi majd - tette hozzá.
A tárca vezetője kitért arra is, hogy jelenleg a kórházakban vagy központi trezorral, vagy portaszolgálattal vagy a beteglátogatási idő korlátozásával védekeznek a lopások ellen. Horváth Ágnes kijelentette: nem tartják elfogadhatónak, hogy a betegek és a látogatók alapvető jogai sérüljenek a látogatási idő túlzott korlátozásával. A központi trezor sem feltétlenül eredményes megoldás, hiszen a betegek a személyes tárgyaikat, a mobiltelefont, az ékszereket maguknál tartják. A biztonsági őrök pedig nem tudják megfelelően ellenőrizni, hogy a kórházból kilépőknél lévő telefon, ékszer, készpénz kinek a tulajdona.
Simon Tamás, az ORFK bűnügyi főosztályvezetője elmondta: a rendőrség tapasztalatai szerint éves szinten az egészségügyi intézményekben 1400-1700 lopás történik. Tavaly 1596 esetet regisztráltak, amelyből 1235 fekvőbeteg-ellátásra szakosodott intézményben történt. Az összesen okozott kár 132 millió forint volt, s ebből csupán hárommillió forint térült meg. Az előző évben 217 elkövető került kézre - mondta. Hozzátette: a tapasztalatok azt mutatják, hogy ahol szobai széfek vannak, ott visszaszorul a bűncselekmények száma.
Horváth Ágnes elmondta továbbá: az egészségügyi tárcának sem módja, sem lehetősége nincs arra, hogy ha a népszavazáson a vizitdíj eltörléséről születik döntés, akkor a kieső összeget pótolja a háziorvosok számára. A miniszter sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva kifejtette: az Alkotmánybíróság döntése értelmében a vizitdíj nem költségvetési tétel, így lehet róla népszavazást tartani. Éppen ezért nem áll módjában a tárcának semmit tervezni helyette - tette hozzá.
Ha a vizitdíjat a népszavazáson eltörlik, akkor az a háziorvosoknál átlagosan 200 ezer forintos bevételcsökkenést okoz, a házi gyermekorvosoknál pedig szintén a havi finanszírozás csökkenésére kell számítani - ismertette.
Szintén kérdésre válaszolva, a biztosítási törvényhez benyújtandó módosításokról elmondta, hogy nagyon szoros az együttműködés az SZDSZ és az MSZP között az indítványok elkészítésében. Azt tervezik, hogy olyan módosításokat nyújtanak be, amelyekkel mind a két párt és a szakma is egyetért. A miniszter szükségesnek nevezett pontosításokat a határidők területén, s további területként említette az országos kockázatközösségi alap működését.
Az olimpia megmentette a Sportkórházat
A kínai egészségügy nem bírja a dübörgést
A járulékbevétel hozta fel az OEP kasszáját
Sólyom visszadobta az egészségbiztosítási törvényt
MTI