Az előzetesen beszerzett adatok alapján megállapítást nyert, hogy a MÁV ÁBE bankszámlájáról az elkövető több alkalommal részletekben mindösszesen 358 millió forintot, majd ezt követően színlelt szerződés alapján egy összegben 666 millió forintnyi pénzösszeget – összességében több 1 milliárd forint – utalt át egy budapesti székhelyű betéti társaság hazai pénzintézetnél vezetett bankszámlájára. Ezen utóbbi összeg, a pénzösszeg eredetének leplezése céljából még ugyanezen a napon tovább utalásra került az egyesület vezetője és egy hozzá köthető személy hazai magánbankszámlájára.
Az ügyben felmerült nagy értékű budapesti ingatlan értékesítéshez kapcsolódó 358 millió forintos vételár tekintetében az eladó - magyar állampolgárságú - személyek, annak érdekében, hogy az ingatlan értékesítéssel összefüggő adófizetési kötelezettségüket elkerüljék, fiktív kölcsönügylet alapján offshore cégek és más tagállamban vezetett pénzintézeti bankszámlák közbeiktatásával megpróbálták a bűncselekményből származó pénzösszeg eredetét leplezni, az összeget további nyereség érdekében magáncélra fordították.
A vámhatóság a nyomozás során beszerzett adatok alapján megállapította, hogy a korábbi elnök-vezérigazgató családtagjai, személyes ismerősei és érdekeltségi körébe tartozó cégek igénybevételével vonta ki az egyesület vagyonából a fentiekben említett összeget
A MÁV ÁBE Intéző Bizottságának elnökét 666 millió forint elkövetési értékre sikkasztás bűntett, és az ezzel összefüggésben elkövetett pénzmosás bűntett, valamint 24 millió forint értékű csalás bűntett, és 481 millió forint értékű hűtlen kezelés bűntett elkövetésével gyanúsítják.
Az eljárás során további 5 személy került bevonásra gyanúsítotti minőségben csalás bűntett, sikkasztás bűntett, hűtlen kezelés bűntett és pénzmosás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.
A beszerzett bizonyítékok megalapozták a 6 fő gyanúsított őrizetbe vételét, melyek közül az illetékes bíróság 5 gyanúsított előzetes letartóztatását rendelte el. Jelenleg már csak a MÁV ÁBE Intéző Bizottságának elnöke áll kényszerintézkedés hatálya alatt. Nevezett 2009. 03. 12-ig volt előzetes letartóztatásban, ekkor azonban befizette a Budai Központi Kerületi Bíróság által meghatározott óvadékot, így szabadulása óta lakhelyelhagyási tilalom hatálya alatt áll a mai napig.
Az eljárás során a bíróság zár alá vett egy hatóságunk által biztosítási intézkedésként lefoglalt 6 millió forint értékű ingatlant, valamint 10 bankszámlát a rajtuk szereplő összesen mintegy 371.000.000,- forint erejéig. Vám- és Pénzügyőrség biztosítási intézkedésként foglalt le további bankszámlákat is, amelyek feloldását követően 666 millió forint visszautalásra került az Egyesület részére a biztosítóval szemben fennálló követelések kielégítése érdekében.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, illetve a Hitelintézeti Felszámoló Közhasznú Társaság vezetője az általuk bűncselekményre utaló esetekről számos alkalommal tájékoztatták nyomozó hatóságot, illetve több esetben tettek feljelentést. A nem hatáskörös bűncselekmények esetében a parancsnokság továbbította azokat az illetékes nyomozó hatóság részére.
A vámosok hatáskörébe tartozó ügyekben a nyomozások elrendelésre és lefolytatásra kerültek, eredményüknek megfelelően a szükséges gyanúsítások megtörténtek. Az ügy iratait a nyomozó hatóság 2010. április 8-án vádemelési javaslattal megküldte a Fővárosi Főügyészségnek.
Több mint 20 millió forint baleset-megelőzésre
Az új KRESZ növelheti a motorbalesetek számát
Hosszú távon megéri szakmai biztosítást kötni
Nyerészkednek a biztosítók a kötelező károkon?
Zsiborás Gergő
Privátbankár