
A Heidelberg Egyetem könyvtárának szakértői azonban most bejelentették: dátummal ellátott jegyzeteket találtak 1503 októberéből egy könyv margójára írva, melyek egyszer és mindörökre bizonyítják, hogy valóban Lisa del Giocondo látható a világ egyik leghíresebb portréján. „Minden kétséget kizáróan igazolta Mona Lisa kilétét Dr. Armin Schlechter felfedezése” – állítják a szakértők.
A könyvtár szóvivője szerint Heidelberg már több mint két éve felfedezte a jegyzeteket, mindeddig azonban nem publikálták széles körben a kutatás eredményeit. |
A művészettörténészek, akik már igazolták, hogy a festmény keletkezésének időpontja egybeesik a jegyzetekével, jelentős áttörésnek nevezik a Heidelberg kutatóinak felfedezését.
„Semmi okunk kételkedni a nő kilétével kapcsolatban” – fogalmazott Frank Zöllner művészettörténész egy német rádiónak adott interjújában. „Akár úgy is fogalmazhatnánk: ha mindezt tudtuk volna, teljesen fölösleges lett volna megírni az elmúlt években a témában született rengeteg könyvet.”
Giorgio Vasari volt az első 1550 körül, aki a Lisa de Giocondo és "Mona Lisa" közötti kapcsolatról írt; az ő megbízhatóságával kapcsolatban azonban komoly kétségek merültek fel a történészek szerint, feljegyzései pedig 5 évtizeddel a portré megfestése után születtek.
A párizsi Louvre-ban kiállított festmény a „La Gioconda” néven is ismert; ez olaszul boldog, vidám nőt jelent, de utalás is lehet a portrén szereplő nő nevére is.
Az utolsó vacsora - ahogyan még sohasem látta!
Megvan Mona Lisa rejtélyes mosolyának kulcsa?
Megszólalt Da Vinci Mona Lisája - először japánul
Dübörög a tranzit-csempészet Magyarországon
Forrás: Reuters