A szolgáltató állam mindennapos megjelenését reprezentálja az e-bevallás, ami a közigazgatás digitalizálásának kézzelfogható eredménye - jelentette ki Veres János. A pénzügyminiszter elmondta: az e-bevallás 1997-ben indult, amikor az APEH lehetővé tette néhány kiemelt adózó számára, hogy elektronikus módon teljesíthesse az áfa bevallást, akkor még telefonvonalon keresztül modem használatával. Az e-bevallás széles körű elterjesztése 2005 áprilisától vált lehetségessé, amióta bármely adózó elektronikus úton nyújthatta be bevallását, majd 2007-től ez kötelezővé vált - tette hozzá.
"Az átállás nem volt egyszerű, az utóbbi hónapokban cégek, egyéni vállalkozók és könyvelők egyaránt jelezték problémáikat" - utalt a bevezetés nehézségeire a pénzügyminiszter. |
Veres János közölte: a tervek szerint az év második felétől a jövedéki adózásnál is elindul az elektronikus bevallás, amely majdnem 10 ezer ügyfelet érint.
Adók, járulékok a Privátbankáron |
"Az e-bevallás elősegítheti azt, hogy a gazdaság ellenőrzöttsége javuljon, ennek révén a legális szereplők tiszta viszonyok között teljesíthessék kötelezettségeiket, és a féllegális, vagy illegális szereplőkkel szembeni állami fellépés hatékonyabb lehessen" - fogalmazott Veres János.
A potyautasok, pontosabban a járulékot nem fizetők kiszűrésére április 1-e után lesz lehetőség, amikor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is már teljes adatbázissal áll fel - felelte az MTI kérdésére a pénzügyminiszter. Veres János elmondta: a Nógrád megyei tapasztalatokra alapozva az APEH valamennyi megyében levelet ír azoknak az állampolgároknak, akiknek biztosítási jogviszonya "tisztázatlan". A Nógrád megyei felmérés alapján az országban többszázezerre tehető az ilyen tisztázatlan jogviszonnyal rendelkezők száma. Ami bizonyos: néhány héten belül biztosan megtudjuk, hogy kinek van rendezett tb-jogviszonya - tette hozzá.
A kormányzati szereplők együttműködésén túl szakmai és állampolgári együttműködést is igényel az elektronikus kormányzás, például az e-bevallás - hangsúlyozta Baja Ferenc. A Miniszterelnöki Hivatal (MEH) államtitkára szerint ennek a rendszernek a bevezetése öt évet vett igénybe.
"Több mint 700 ezer e-bevallás érkezett mostanáig 475 ezer ügyfélkapun, ami azt is jelenti, hogy az állampolgárok megtanulták nemcsak önmaguk élhetnek az elektronikus kormányzással, hanem professzionális szakembereket, azaz könyvelőket is megbízhatnak ezzel" - hangsúlyozta Baja Ferenc. |
Megdőlt a rekord: 370 ezer bevallás egy nap alatt
Ma kiderül, mennyit bír az APEH
Az adóhivatalt féltik a könyvelők
Adóhelyesbítés önellenőrzési pótlék nélkül
Új köntösben az APEH honlapja
Változás az e-bevallásban
E-bevallás: pórul járnak a könyvelők