A válság rámutatott, hogy alaposan megváltozott a világ, és megváltozott a közgazdaságtan is. A Magyarországon jelenleg is működő gazdaságkutató intézetek nem veszik figyelembe a gazdaságelméleti alapok változását - hangzott el a napokban létrehozott Századvég Gazdaságkutató első sajtótájékoztatóján. A Századvég képviseletében Stumpf István mutatta be az új intézetet.
A tájékoztatón részt vettek a tulajdonosok, Heim Péter és Giró-Szász András; a felügyelőbizottság elnöke, Lantos Csaba; valamint az intézet kutatási igazgatója, Mellár Tamás is.
Giró-Szász András, Heim Péter, Stumpf István, Mellár Tamás, Lantos Csaba
A Századvég Gazdaságkutató Zrt. célja magas szakmai színvonalat képviselő, tudományos igényű, gazdasági és társadalmi jellegű kutatások elvégzése. Olyan, a gazdasággal kapcsolatos új axiómák beágyazódásának elősegítése, amit egy erős szakmai alapokon álló, komoly tudományos háttérrel rendelkező, mértéktartó, ezáltal mértékadó intézet tud megteremteni - olvasható a bemutatkozóanyagban.
A kutatóintézet feladatának tekinti vállalati, ágazati és nemzetgazdasági szintű közgazdasági elemzések készítését, továbbá, olyan gazdaságpolitikai értékelések megvalósítását, melyek képesek felmérni és elemezni a gazdasági szabályozás, a tervezett kormányzati intézkedések várható hatását - írják. Az intézet tervezi az egyes térségek, régiók fejlettségének vizsgálatát, üzleti és lakossági konjunktúraelemzések, előrejelzések, rövid és középtávú befektetési prognózisok, adatbankok előállítását. Céljuk hasznos és speciális információk, ökonometriai modellek előállítása és működtetése, mikroszimulációs tevékenység elvégzése gazdaság- és társadalompolitikai döntések előkészítéséhez és a különböző, vállalati stratégiák kidolgozásához.
A sajtótájékoztatón Heim Péter elmondta: a piaci tapasztalat az egyik olyan plusz tényező, ami megkülönbözteti a Századvég Gazdaságkutatót a többi intézettől; az Aegon Alapkezelő volt vezérigazgatója az elméleti ismeretek mellett a piaci szemléletet biztosítja a kutatómunkához.
A magyar gazdaság jövőjét, a leendő kormány mozgásterét firtató kérdésre Heim Péter elmondta: az egyik fő probléma, hogy a hazai gazdaságpolitika nem hajlandó figyelembe venni a világgazdasági folyamatokban végbement változásokat, a feltörekvő gazdaságok helyett még mindig a fejlett országokra fókuszál. Heim Péter úgy véli: a jelenlegi struktúrában az ország nem finanszírozható; a 3,8 százalékos hiánycél irreális, teljesíthetetlen, "már akkor sem volt igaz, amikor leírták." Véleménye szerint legjobb esetben is 4,5 százalék körül alakulhat az éves GDP-arányos deficit 2010-ben.
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
A kockázatos tételek miatt lehet 4,5%-os a hiány
Privátbankár