Veszteséges a diákhitel
A veszteség nem az alaptevékenységből származik, hanem a számviteli és adótörvényekkel kapcsolatos kötelezettségekből fakad, ezen belül a legjelentősebb tétel a 11,6 millió forint összegű kutatási, technológiai innovációs járulék.
A hallgatói hitelekből származó kamatbevétel valamint a pénzügyi műveletekből származó egyéb bevétel a tavalyi első félévhez képest több mint 16 százalékkal, 5,342 milliárd forintra emelkedett, az adósságállomány finanszírozása és az azzal kapcsolatos ráfordításoknak az összege pedig 1 százalékkal, 3,732 milliárd forintra.
Az anyagi jellegű ráfordítások több mint nyolcszorosukra (227,7 millió forint), a személyi jellegű ráfordítások közel négy és félszeresükre (218,5 millió forint), az értékcsökkenési leírás pedig ötszörösére (95,8 millió forint) emelkedett. A jelentés megjegyzi: a működéshez kapcsolódó ráfordítások nem tükrözik az időszakban ténylegesen felmerült költségeket, mert a DK elhatárolja azon költségeket, amelyekre az időszaki kamatból nem képződik fedezet.
A diákhitelekre képzett kockázati céltartalék június végén 5,447 milliárd forintot tett ki, 64,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A hallgatói hitelrendszert működtető, állami tulajdonú társaság non-profit elven működik, kötelezettségeiért az állam készfizető kezességet vállal.
Tavaly augusztus óta 26 ezer diák döntött a hallgatói hitel felvételéről, így az ügyfelek száma 2006. június végére 210,3 ezer főre emelkedett - derül ki a jelentéshez fűzött tájékoztatóból. A hallgatói hitelállomány a folyósítások és a hallgatói kamattartozások tőkésítése következtében az egy évvel korábbihoz képest 26,238 milliárd forinttal emelkedett és 2006. június végére elérte a 116,815 milliárd forintot.
Karriertanácsok