Világcégek is megszenvedik a japán katasztrófát
Már számszerűsíteni is tudja több globális társaság a japán alkatrészellátás zavarai miatt bekövetkezett veszteségeit.
A chipgyártásban élenjáró Texas Instrumentsnél például azt közölték, hogy az első negyedévi eredményt jócskán befolyásolta az alkatrészhiány. Ezért stagnált 666 millió dollár körüli szinten az adózott eredmény, miközben a bevétel 6 százalékkal 3,4 milliárd dollárra nőtt.
Az elektronikai ágazat barométerének is tekinthető társaság várakozásai szerint még a második negyedévben is érezhető lesz a japán természeti katasztrófa hatása, hiszen sok gyár még mindig nem termel Japánban.
A Toshibánál egyenesen csökkentették a folyó üzleti év üzemi eredményére vonatkozó várakozásokat: a társaság keddi közlése szerint a márciusban végződött üzleti évben 4 százalékkal kisebb lesz a profit az előrejelzettnél, átszámítva 2,9 milliárd dollár körüli.
A mobiltelefonokat gyártó Sony Ericssonnál csökkent az adózott eredmény január-március között az egy évvel korábbihoz képest - 21 millió euróról 11 millióra -, amibe a mobilpiac általános pangása mellett jócskán benne volt az alkatrészellátás akadozása is.
A világ legnagyobb golyóscsapágy gyártója, a svéd SKF is azt jelezte, hogy - bár kiugróan jó első negyedévet zárt - a második negyedévben némi negatív hatásra számít a japán természeti katasztrófa miatt. A feldolgozóiparban meghatározó svéd csoport várakozásai szerint elsősorban az autóipari eladásokban lesz érzékelhető megtorpanás, bár ezt most még nehéz számszerűsíteni. Ezt leszámítva az SKF - amelynek csapágyait a repülőgépektől a mosogatógépekig számos iparágban használják - a második negyedévben árnyalatnyit nagyobb forgalomra számít, mint az elsőben.
MTI