Elmondta: a Nemzeti Technológiai Programban az idén 18 milliárd forint pályázati keret áll rendelkezésre, a második pályázati kört hamarosan megjelentetik, amelyre szeptember 28-ig lehet majd beadni a javaslatokat.
A Nemzeti Technológiai Program első pályázati körében 157 projektjavaslat érkezett 80 milliárd forint támogatási igénnyel, ebből nyert 20 pályázat 8,8 milliárd forint támogatást.
Vass Ilona hangsúlyozta: nagy verseny volt a projektek között. A több lépcsős szűrés után 40 pályázat került a döntést előkészítő testület elé. Támogatást elsősorban azok kaptak, amelyek nemzetközi színvonalú tudományos és műszaki eredményekhez vezetnek, magas hozzáadott szellemi értéket tartalmazó versenyképes termékek, technológiák és szolgáltatások kifejlesztését eredményezik.
A 8,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás 2,3 milliárd forint vállalati tőkét mozgatott meg. A támogatás 60 százaléka vállalatokhoz került, ebből 52 százalékot tesz ki a kis- és középvállalkozások köre - közölte az elnökhelyettes.
A sajtótájékoztatón a nyertes projektek közül bemutatták a Dr. Bata Zrt., a Kaposvári Egyetem, a Debreceni Egyetem és az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet alkotta konzorcium pályázatát, amely az állati takarmányozásban dolgoz ki új megoldást a bioetanol gyártás során keletkező növényi hulladék hasznosítására. A projekt 602 millió forint támogatás nyert, amelyhez 139 millió forint önerőt biztosítanak.
Egy másik nyertes, a Nanoőrszem nevet viselő projekt, amelyet két kutató intézet és négy vállalkozás alkotta konzorcium dolgoz ki, a pályázat szerint négy éven belül világújdonságot képviselő termékcsaládot hoz létre a gyógyászatban. A program 450 millió forint támogatást nyert, amelyhez 60 millió forint önerő társul.
Van, aki bízik az influenzajárványban
Ösztöndíjjal csökkentenék az ápolóhiányt
Jól teljesítenek a gyógyszergyárak
Már magyar halálos áldozata is van az új influenzának
MTI