A parlamenti honlapon található adatok szerint tizenkét érdemi törvényt terjesztett elő és fogadtatott el az Országgyűléssel a Bajnai-kormány. Ezek között szerepel például a nehéz helyzetbe került, lakáshitellel rendelkező polgárok védelméről szóló törvénycsomag, amelyet nemrégiben hagyott jóvá az Európai Bizottság.
A Bajnai-kormány két adócsomagot – a 2009-est és a 2010-est – alkotott: az idei szabályok változtatását már előkészítette a Gyurcsány-kabinet, ezt módosította az Oszkó Péter vezette Pénzügyminisztérium.
A kezdetek Az Országgyűlés április 14-én szavazta meg azt a bizalmatlansági indítványt, amellyel leváltották Gyurcsány Ferencet a kormányfő posztról és helyére Bajnai Gordon korábbi gazdasági minisztert választották meg. A döntést 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodással fogadták el. A Fidesz és a KNDP képviselői bent voltak az ülésteremben, gombot azonban nem nyomtak a szavazáskor. |
Sólyom László köztársasági elnök a száz nap alatt csupán egy törvényt, a gyermekek védelméről, illetve a szociális tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabályt küldte vissza megfontolásra az Országgyűlésnek. Az államfő nem értett egyet a gyes jogosultsági idejének csökkentésével, mondván, hogy az anyák munkába való visszatérését nem kikényszeríteni, hanem ösztönözni kell. A parlamenti többség lényegét tekintve változtatások nélkül fogadta el újra a jogszabályt.
Bár a törvények előkészítésénél több szocialista politikus is éles kritikát fogalmazott meg, az MSZP-frakcióból nem lépett ki senki. Igaz, több képviselő a frakciódöntéssel szemben szavazott egy-egy ügyben. Ilyen volt Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere aki a 13. havi nyugdíj elvételével nem értett egyet, Laboda Gábor, Üröm polgármestere - Mécs Imrével együtt - pedig a vagyonadóra mondott nemet.
A vagyonadó ügye megosztotta az SZDSZ-t is, bár a frakció a támogatás mellett döntött, mégis heten ellene szavaztak, köztük Fodor Gábor akkori pártelnök is.
A Fidesz a maga módján gratulált
Ha ősszel nem megy, Bajnai lemond |
A Bajnai-kormány régi, öreg szocialistáktól hemzsegő "szakértői" kormány, soha senki által semmire meg nem választott, szégyellnivaló üzleti múltú miniszterelnökkel - olvasható az ellenzéki politikus közleményében, amelyben a kormány elmúlt száz napjának tevékenységét értékeli.
Cser-Palkovics András szerint a kabinet választói felhatalmazás nélküli (illegitim) kormányzást folytat, drasztikus áremelések, a nyugdíjak és a fizetések csökkentése, sorozatos adóemelések, ingatlanadó, elárverezett otthonok jellemzik tevékenységét.
A helyettes szóvivő szerint a kormány újabb és újabb értelmetlen megszorító csomagokat fogadott el, a gazdasági mutatók azonban ezzel párhuzamosan romlanak, jelentős a gazdasági visszaesés, már tíz százalék közelében a munkanélküliség, egyre több vállalkozás megy tönkre. Gratulálunk - zárta közleményét Cser-Palkovics András.
Kétmilliárdba fájhat a kódex megsértése
Elvárják, hogy a tehetősebbek adjanak be a krízisalapba
Még 35 milliót lecsípnek a fejesek fizetéséből
"Csökkent az ÁFA" - megcsappantak az adóbevételek
Kedvezően módosíthatják a bankok a feltételeket
MTI