Európában még rosszabb a helyzet, ahol az összes halálozás mintegy feléért ez a betegségcsoport felelős, hazánkban pedig első a halálozási okok statisztikájában. Hazánkban csaknem 2,5 millió ember szenved magas vérnyomásban, 1 millióan cukorbetegek, a lakosság több mint fele pedig túlsúlyos. Az uniós átlaghoz képest Magyarországon jóval többen dohányoznak és fogyasztanak alkoholt, ugyanakkor sokkal kevesebb zöldséget és gyümölcsöt esznek, nem beszélve a mozgásszegény életmódról. Ezek az okok felelősek a szív- és érrendszeri halálozások csaknem 80 százalékáért.
Felmérések azt bizonyítják, hogy a szív,- és érrendszeri megbetegedések megfelelő életmódváltással megelőzhetőek, azonban az emberek tudatformálásának területén van még tennivaló. A Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) által támogatott RizikoRiadó Program a szív, -és érrendszeri megbetegedések csökkentésén túl, a szűrővizsgálat jelentősége, a rizikófaktorok karbantartása a cél.
Vannak olyan rizikófaktorok, amelyeket nem lehet befolyásolni. Ilyenek a nem, a genetika és az életkor. A következő kockázati tényezők azonban csökkenthetők. A kockázat csökkentésének kulcsszavai az egészségmegőrzés, az egészségfejlesztés, az aktivitás fokozása és a szűrővizsgálatokon való részvétel.
Magas vérnyomás
Miben van transzzsírsav?
Dr. Forster Tamás az MKT elnöke kérdésünkre elmondta, hogy gyakorlatilag csak a zsírmentes ételek esetében lehetünk biztosak abban, hogy nem viszünk a szervezetünkbe transzzsírsavat, ugyanis a zsíradékot tartalmazó ételekben Magyarországon nagyon magas a transzzsírsav aránya. Hozzátette, hogy a transzzsírsav tartalomról tájékoztató szerepel az élelmiszereken.
Az érelmeszesedés, az agyinfarktus és az agyvérzés legfontosabb kockázati tényezője a magas vérnyomás. Magasvérnyomás betegségről akkor beszélünk, ha legalább három alkalommal, nyugalmi állapotban a vérnyomás 140/90 Hgmm felett van. Ekkor további vizsgálatokra, élethosszig tartó kezelésre és ellenőrzésre van szükség. A magasvérnyomás betegség gyakorisága a kor előrehaladtával növekszik.
Magas vérzsírszint
A vér emelkedett koleszterin és zsírtartalma valamint az érelmeszesedés és szívbetegségek kapcsolata jól ismert. A szívbetegségek és a szélütések közel egy harmadát a magas koleszterinszint okozza. A vérzsírok összetevői az összkoleszterin (káros: LDL, védő HDL koleszterin) és a triglicerid. Az összkoleszterin szint 5 mmol/l alatt normális.
Magas vércukorszint és cukorbetegség
A cukorbetegek szívbetegségi kockázata kétszeres. A cukorbetegség fennállása ugyanolyan mértékben emeli a szívbetegségek kockázatát, mint egy már elszenvedett szívinfarktus. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomri vércukor magasabb 6 mmol/l-nél.
Mozgásszegény életmód
A szívbetegségek kialakulása másfélszer gyakoribb a rendszeres testmozgást nem végzők között.
Dohányzás
Kétszeres kockázat fokozódást jelent. Milliók halnak meg Európában a dohányzás miatt szív-és érrendszeri betegségben.
Helytelen étrend
A túlzott sófogyasztás magas vérnyomást, a túl sok telített (állati eredetű) zsiradék és a transzzsír magas koleszterinszintet, érelmeszesedést okoz. A zöldségek, és gyümölcsök bőséges fogyasztása véd a szívbetegség ellen.
Stressz
A mindennapi stressz-helyzetek jelentősen megnövelik a keringési betegségek kialakulásának kockázatát.
A magyarokat kikészíti a munkahelyi bizonytalanság
Érdemes a főnök előtt kiereszteni a gőzt
Az egészséges munkaerő ezerszer megtérül
Valami nyomja a szívét? Ne féljen a balhétól!
A kedd délelőtt minden dolgozó rémálma
Lovász Márton
Privátbankár