- Akkora robbanást okozott egy ukrán dróntámadás egy nagy orosz fegyverraktár ellen, hogy a földrengéseket figyelő állomások is észlelték. Ez volt a háború kezdete óta az egyik legnagyobb ukrán csapás Moszkva katonai arzenálja ellen. Oroszbarát katonai bloggerek szerint Ukrajna csapást mért egy rakéták, lőszerek és robbanóanyagok tárolására szolgáló raktárra Toropecben, amely több mint 460 kilométerre északra fekszik Ukrajnától és mintegy 380 kilométerre nyugatra Moszkvától. A közösségi médiában közzétett videókon az látszik, hogy hatalmas tűzgömb emelkedett a magasba az éjszakai égbolton. A csapás egy szélesebb körű ukrán drón-hadművelet része volt, amely orosz olajfinomítókat, erőműveket, repülőtereket és katonai gyárakat célzott meg, és rávilágít Kijev megnövekedett hatótávolságú drónképességére. 2018-ban az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy a létesítmény akár egy nukleáris csapásnak is ellenállna. Hat évvel később bebizonyosodott, hogy az állítás hamis.
- Megállították Oroszország ellentámadását a Kurszki területen, amelynek célja az ukránok által birtokolt területek visszafoglalása volt - közölte az AFP-vel szerdán a térségben működő ukrán katonai közigazgatás szóvivője. „Megpróbáltak a szárnyak felől támadni, de ott megállították őket” - mondta Olekszij Dmytraszkij. Szerinte a helyzet stabilizálódott, már minden ukrán ellenőrzés alatt van, az orosz támadás nem járt sikerrel. Oroszország azt állította, hogy az ellentámadás első napján 10 települést foglalt vissza, és azóta további előretörésről számolt be - Ukrajna szerint viszont csak egy településre törtek be az orosz erők.
- Az orosz védelmi minisztérium szerint 27 ukrán drónt lőttek le az Ukrajnával határos Kurszk, Brjanszk, Szmolenszk és Belgorod régiók, valamint a szomszédos Orjol régió felett.
- Meghaladta a 610 ezret az ukrajnai háborúban eddig elesett és megsebesült orosz katonák száma - jelentette ki szerdán Nicholas Aucott, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) brit delegációjának katonai tanácsadója. A brit kormány számításai szerint idén augusztusban naponta átlagosan 1187 orosz katona halt meg vagy szenvedett sérüléseket az ukrajnai hadszíntéren.
- Nicholas Aucott az MTI beszámolója szerint elmondta azt is, hogy Ukrajna az orosz fekete-tengeri hadiflotta hajóinak negyedét megrongálta vagy megsemmisítette. A brit szakértő szerint a veszteségek között szerepel a Rosztov nevű orosz tengeralattjáró, amelyet az ukrán fegyveres erők augusztus 3-án semmisítettek meg. A brit EBESZ-delegáció katonai tanácsadója kiemelte: az orosz hadiflotta a második világháború óta most először veszített el tengeralattjárót harci cselekmény következtében.
- Oroszországban újabb tábornokot vettek őrizetbe vesztegetés vádjával. Moszkva tavasz óta, az ukrajnai offenzíva közepette mintegy tucatnyi katonai tisztviselőt tartóztatott le. Denisz Putyilov vezérőrnagyot, a Központi Katonai Körzet páncélos szolgálatának vezetőjét azzal a gyanúval tartóztatták le, hogy 10 millió rubel kenőpénzt fogadott el - közölte az orosz Nyomozó Bizottság.
- A Nemzetközi Valutaalap (IMF) határozatlan időre elhalasztotta a hétre tervezett moszkvai helyszíni vizsgálatát, amelynek során az ukrajnai invázió óta először tekintették volna át a helyszínen az orosz gazdaság helyzetét. A tervezett utat heves bírálatok érték Kijev több európai szövetségesének részéről - az elítélő nyilatkozatok után az IMF közölte, hogy több időt szán az információgyűjtésre az alapos elemzéshez. A washingtoni székhelyű szervezet tisztviselőinek azért kellett volna az orosz fővárosba utazniuk, hogy találkozzanak az „érdekelt felekkel”, mielőtt közzéteszik a gazdaságról szóló értékelésüket.
- A Bukaresti Kilencek (B9) országait aggasztja az orosz drónok és rakéták sorozatos betörése a NATO-tagországok – Lengyelország, Románia, Lettország – légterébe, és a fokozódó feszültség az észak-atlanti szövetség határain, amelyekre meglátásuk szerint erőteljes és összehangolt választ kell adni – mondta szerdán Angel Tilvar román védelmi miniszter. A B9 tagjai a NATO keleti szárnyán fekvő európai államok: Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia.
(The Guardian, AFP, Kyiv Independent, MTI)