Feleségével és három gyermekével együtt távozik Oroszországból Szergej Polunyin orosz-ukrán balettművész, a londoni Royal Ballet egykori sztárja.
„A lelkem nincs a helyén”
A 35 éves balett-táncos az orosz Telegram üzenetküldő csatornán december közepén azt írta: „A lelkem nincs a helyén. Már régen lejárt az időm Oroszországban, mivel már teljesítettem a missziómat.”
Hozzátette: „Az orosz emberek nagyon kedvesek és humánusak. Továbbra sem világos, hogy hova fogunk menni. Csak abban reménykedem, hogy a lélek nyugodt lesz és a helyén lesz”. Egyúttal köszönetet mondott Oroszországnak mindenért, amit érte tett – adta hírül a Moscow Times.
Más, hírügynökségi jelentések szerint a távozását bejelentő üzenete, amelyet több mint 200 ezer követőjének küldött, hosszú, homályos és hibákkal tarkított volt.
Bár a pontos okot nem közölte, az orosz lap szerint Polunyin a nyáron arra panaszkodott, hogy kéretlen csomagokat kapott, és attól félt, hogy azokban robbanószerkezet lehet.
Úgy érezte, hogy követik, és aggódott családja biztonsága miatt. Múlt héten pedig leváltották az elcsatolt Krímben lévő Szevasztopoli Opera és Táncszínház éléről.
Putyin-tetkós rosszfiú
Polunyin a dél-ukrajnai Herszon városában született, és csak 2018-ban szerzett orosz állampolgárságot. 2010-ben a londoni Royal Ballet szerződtette vezető táncosnak, két évvel később azonban visszatért Oroszországba, ahol a moszkvai Sztanyiszlavszkij Színház, valamint a Novoszibirszki Állami Opera és Táncszínház vezető táncosa lett. 2019-ben nevezték ki a szevasztopoli balett igazgatójává.
Polunyin szenvedélyes előadásairól volt híres, és számos nemzetközi díjban részesült. A balett „rosszfiúja”-ként, „enfant terrible”-ként emlegették.
Politikailag az orosz elnök elkötelezett támogatójaként volt ismert eddig – a mellkasán, valamint vállain is egy-egy Putyin-tetoválás látható. Jobb kezén ugyanakkor egy háromágú ukrán szigony képe van (ez a szimbólum látható az ukrán címeren).
Támogatta a Krím 2014-es elcsatolását, számos alkalommal kiállt az orosz elnök és az ukrajnai háború mellett. A Kreml propagandáját visszhangozva azt állította, hogy Ukrajnában a „nácik” ellen küzdenek az oroszok, 2023 októberében pedig a „legkedvesebb és legtehetségesebb” embernek nevezte Putyint a születésnapján.
Az Ukrajna elleni orosz agressziót követően olaszországi fellépését lemondták, Üzbegisztánban pedig megrovásban részesült amiatt, hogy eltért az egyeztetett programtól, és egy háborúpárti előadást tartott.
Már ő is befejezné a háborút
Ugyanakkor – úgy tűnik – mostanra Polunyin is megelégelte a háborút. Idén decemberben a közösségi médiában közzétett posztjában együttérzését fejezte ki azokkal az emberekkel, akik egy bombatámadások által sújtott faluban élnek Herszon mellett, ahol „a Polunyinok egy generációja felnőtt, és ahol az orosz nagyapám a saját kezével épített egy kis házat.”
Egyúttal arra ösztönözte Putyint, hogy tárgyaljon és vessen véget a háborúnak. Szerinte még a „legrosszabb egyezség is jobb lenne a háborúnál”.
Hozzátette: reménykedik „Oroszország elnökének emberségében”, és párbeszédet sürgetett Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel.
Becslések szerint a totális háború kitörése, 2022 februárja után sok százezren (egyes nyugati becslések szerint több mint egymillióan) hagyták el Oroszországot – igaz, vannak olyanok is, akik azóta már visszatértek,