“A Kreml érzékelhetően a háború elhúzódására számít, nem pedig gyors győzelemre” – írta Facebook-posztjában az Oroszország-szakértő azzal kapcsolatban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az eddigi miniszterelnökhelyettest, Andrej Belouszovot jelölte honvédelmi miniszternek az eddigi miniszter, Szergej Sojgu helyett az új orosz kormány összetételére vonatkozó javaslatai részeként.
Elöljáróban megjegyezte: azt már néhány nappal ezelőtt tudni lehetett, hogy Mihail Misusztyin marad a miniszterelnök, tehát megalakíthatja a második kormányát is. Ő egy „igazi, mérnöki beállítottságú technokrata”, „a háború legerősebb belső ellenzői” közé tartozik, mégis a helyén maradhatott.
Ennek két fő oka van Rácz András szerint: egyrészt „fegyelmezett és roppant hatékony bürokrata”, aki "nagyobb döccenők nélkül" átnavigálta az orosz kormányt a háború első két esztendején, és sikerrel irányította a fokozatos átállást a hadigazdálkodásra.
Másrészt Misusztyin a nagy politikai dinasztiákon kívülről jön, nem kötődik egyik nagy "klánhoz", erőszakszervezeti csoporthoz sem, tehát „különösebben nem fáj senkinek”.
Sojgu leváltásával kapcsolatban Rácz András megjegyezte: 12 év után távozott a tárca éléről, és a Nemzeti Biztonsági Tanács titkári posztját kapta meg. A váltás egyik hivatalos oka az volt, hogy Putyin nagyobb hangsúlyt kíván helyezni a védelmi innovációra és a hadiipar fejlesztésére, és "ez új embert kívánt".
Utódja, Andrej Belouszov „teljesen civil közgazdász”, a Putyin-rendszer abszolút "belsős" tagja. Misusztyin első kormányában első miniszterelnök-helyettes, korábban pedig Putyin közvetlen gazdasági tanácsadója volt. A váltás tükrözi Putyin fent jelzett elvárásait a védelmi szférával kapcsolatban.
Mindez azt is jelenti, hogy az elnök nem számít az ukrajnai háború gyors befejezésére. Ehelyett elhúzódó, a gazdasági további militarizálását szükségessé tévő konfliktusra készül, tette hozzá az Oroszország-szakértő.
Megjegyezte azt is, hogy a vezérkari főnök Valerij Geraszimov maradt. Valószínű, hogy a háború irányítása még jobban Geraszimov kezébe kerül majd, mint eddig, mert a miniszter inkább gazdasági és adminisztratív ügyekkel fog foglalkozni.
Rácz András szerint az még nyitott kérdés, hogy a roppant befolyásos, "de facto Putyin után a legerősebb ember", egyik legrégebbi szövetségese, Nyikolaj Patrusev milyen feladatot kap majd. Patrusev alatt a Nemzeti Biztonsági Tanács nagyon erős, befolyásos szervezetté vált, formális és informális értelemben egyaránt. Kérdéses, hogy Sojgu meg tudja-e majd őrizni ezt az erőt, vagy a kompetenciák fokozatosan "átvándorolnak"-e más minisztériumokba.
Azzal kapcsolatban, hogy Szergej Lavrov továbbra is külügyminiszter maradt, jelezte: „noha már egy évtizede is nyugdíjba akart menni. 74 éves, szóval bőven érthető. Ha a pletykáknak hinni lehet, egészségi oldalról erősen kérdéses, hogy végig tudja-e szolgálni a teljes ciklust”.