Első hallásra meglepő hírt tett közzé vasárnap este a TASSZ orosz hírügynökség az orosz parlament felsőházának közlésére hivatkozva: Vlagyimir Putyin az eddigi miniszterelnökhelyettest, Andrej Belouszovot jelöli honvédelmi miniszternek az eddigi miniszter, Szergej Sojgu helyett az új orosz kormány összetételére vonatkozó javaslatai részeként.
Megy is, marad is
Igaz, Sojgu a jövőben is fontos pozíciót tölthet be: az orosz biztonsági tanács titkára lehet. Nyikolaj Patrusev, a tanács eddigi titkára pedig új megbízatást fog kapni Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint.
Ezzel együtt Sojgu leváltása meglepetés, hiszen Putyin közeli bizalmasának számít, és már több mint egy évtizede, 2012 óta tölti be a védelmi miniszteri posztot.
Ráadásul az orosz hadsereg az elmúlt hónapokban a Kreml szempontjából jól teljesített a kelet-ukrajnai fronton: februárban bevette Avgyijivkát, és azóta is nyomul előre, múlt héten pedig – egy új frontot nyitva – elindította offenzíváját a második legnagyobb ukrán város, Harkiv ellen, és saját közlése szerint már számos kisebb települést elfoglalt a környéken.
Akkor miért kellett most meneszteni Sojgut, és helyére egy katonai téren tapasztalatlan vezetőt ültetni?
A hivatalos verzió
Ami a hivatalos magyarázatot illeti, Dmitrij Peszkov szerint Putyin azért cserélte le őt egy civilre, mert a "védelmi minisztériumnak abszolút nyitottnak kell lennie az innovációra, minden élenjáró gondolat bevezetésére, a gazdasági versenyképesség feltételeinek megteremtésére. Valószínűleg ezért döntött az elnök Andrej Removics Belouszov kinevezése mellett." Ma a harctéren az győz, aki nyitottabb az innovációra és a lehető leggyorsabb alkalmazásukra, tette hozzá az MTI szerint.
Peszkov emlékeztetett: Belouszov korábban sikerrel vezette az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumot és volt az elnök gazdasági tanácsadója is. Hozzátette: "a biztonsági blokk gazdaságát integrálni kell az ország gazdaságába", a katonai tárca költségvetése pedig megközelíti a nyolcvanas évekre jellemző szintet.
A Kreml szóvivője utalt arra, hogy Belouszov kinevezése katonai területen nem jelent irányváltást. A vezérkari főnök Valerij Geraszimov marad, Sojgu pedig új pozíciójában felügyelni fogja a külfölddel folytatott hadiipari együttműködést koordináló szolgálatot, amely a védelmi tárcától átkerült az elnöki hivatal alá. A külügyminisztérium élére Putyin ismét Szergej Lavrovot jelölte.
Nem elégedett Putyin
Ez tehát a hivatalos indoklás, de mi állhat valójában a háttérben? Korábban már elvétve reppentek fel sajtóhírek Sojgu menesztéséről, néhány héttel ezelőtt pedig korrupciós vádakkal letartóztatták egyik helyettesét, Timur Ivanovot. Nyugati sajtóértékelések szerint ez már azt jelezte, hogy hatalmi harc dúl az orosz katonai vezetésen belül.
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a menesztés ugyanakkor azt jelzi, hogy Putyin a saját pozícióját nem látja olyan erősnek, mint azt Nyugaton sokan teszik, és fél a háború elvesztésétől – ezért távolította el egyik legszorosabb és legrégebbi szövetségesét.
„Soha nem vált meg szívesen a számára fontos személyektől. Annak, hogy most mégis ehhez az eszközhöz nyúl, csak két oka lehet: házon belüli forradalomtól vagy katonai vereségtől fél”.
Az első lehetőségre mostanában nem utalt semmi jel, ezért inkább az állhat a háttérben, hogy nem elégedett az Oroszország számára „nagyon költséges” háború alakulásával, és sokkal komolyabban veszi az új nyugati fegyverszállításokat, mint azt sok nyugati politikus feltételez –véli Nikolas Busse, a FAZ jegyzetírója.
Más elemzők, mint például Andrej Kolesznyikov, egy washingtoni székelyű elemzőintézet, a Carnegie Endowment for International Peace (CEIP) kutatója szerint a Kreml a gazdaság technológiai fejlesztését és katonai alapokra helyezését várja az új honvédelmi minisztertől. Reményeik szerint a hadiipar húzza majd a GDP-növekedést. Ez a „Csillagok háborúja gazdaság, amibe a Szovjetunió anno belebukott.”
Csúcsra pörgeti a hadigazdálkodást
Mindezzel párhuzamosan Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője megjegyezte: a gyors, kommunikálható sikerek az első két évben elmaradtak, a Kreml hosszú háborúra rendezkedik be.
Ugyanakkor „Sojgu leváltása nem feltétlenül büntetés a háború eddigi menete miatt, hanem inkább egy jól átgondolt lépés”, az új elnöki ciklus elindulása (Putyin múlt héten kezdte meg ötödik ciklusát) pedig „jó ürügyet szolgáltat hozzá. ”
Bendarzsevszkij szerint Belouszov érkezésével a védelmi miniszter feladatai gyökeresen megváltoznak. Ő nem fog irányítani vagy csapatokat mozgatni, hiszen egy közgazdász, aki ebben a minőségben dolgozott az elmúlt évtizedekben Putyin mellett.
Az ő feladata az lesz, hogy megszervezze a hadigazdálkodás részleteit, a gyártást és a hadsereg ellátását, valamint a maximumot kell kihoznia a technológiai szektorból a védelmi ipar számára.
„Még nagyobb hatékonyság és még több fegyver fog kelleni, és ezek biztosítása lesz az új védelmi miniszter elsődleges feladata” – véli a szakértő.
Összegezve: Sojgut leváltották ugyan, de más, fontos pozíciót kapott, azaz nem esett ki a hatalomból. Cseréjének inkább taktikai okai lehetnek: a hadsereg hatékonyságának a növelése és fejlesztése, valamint a hadigazdálkodás felfuttatása.