Magyar idő szerint 2024. július 13-án, éjfélkor pedig az USA 45. elnökét, Donald Trumpot érte támadás. A második mandátumáért kampányoló elnök a pennsylvaniai Butlerben tartott beszédet, amikor a hírek szerint a helyi Thomas Matthew Crooks rálőtt. Trumpot a fülén találta el a lövedék, véres arccal vitték le a színpadról. Ezzel a politikus bekerült egy elit, ám nem olyan kívánatos klubba, az Egyesül Államok vezetőit ugyanis gyakran célozták hasonló – olykor súlyosabb kimenetelű támadások. Az Index gyűjtötte össze, hogy kik voltak azok az elnökök, akikkel külső erők végeztek.
A legtöbbet emlegetett merénylet: John F. Kennedy-é
Az első tragédia, amely az emberek eszébe jut, hogyha egy amerikai elnök halálára gondolnak, John F. Kennedy lelövése lehet. Az ország 35. vezetőjét 1963. november 22-én, délután fél egykor a texasi Dallasban érte találat, két évvel megválasztása után. Kennedyt a vádak szerint egy egykori tengerészgyalogos, Lee Harvey Oswald lőtte le a közeli Texas School Book Depositoryból.
Az elnököt két lövés érte, egy a hátán, egy pedig a fején találta el. A lövések után a közeli Parkland Memorial Kórházba szállították, ahol egy órakor nyilvánították halottnak.
Abraham Lincoln halála a Ford színházban
Amerika 16. elnökét nagypénteken, 1865. április 14-én ölték meg Washington D.C.-ben. A merénylő, John Wilkes Booth eredetileg elrabolni szerette volna Lincolnt, hogy déli hadifoglyokért cserélje el. Azonban miután április 11-én részt vett az elnök beszédén, ahol a feketéknek szánt választási jogról beszélt, az elnök meggyilkolása mellett döntött.
A Konföderáció titkosszolgálatával szoros kapcsolatban álló Booth eredeti terve szerint Andrew Johnson alelnököt és William H. Seward államtitkárt Lincolnnal együtt akarta megölni társaival, ám csak utóbbival tudott végezni. Lincoln és családja a Ford színházba látogatott az „Amerikai unokatestvérünk” előadására. A merénylő a darab közben lépett a páholyba, az elnököt pedig közvetlen közelről lőtte hátulról fejbe. Az alelnököt és az államtitkárt nem sikerült megölni, bár utóbbit egy másik elkövető megsebesítette.
James A. Garfield, aki 79 napig élt, miután meglőtték
A talán legkevésbé szerencsésnek mondható elnök, James A. Garfield kevesebb mint 4 óráig tölthette be sértetlenül elnökségét. A 20. államfőt 1881. július 2-án lőtték meg a Baltimore és Potomac vasútállomáson Washingtonban. Az elnök 79 nappal a merénylet után halt meg az orvosok folyamatos, fertőtlenítés nélküli vizsgálatai miatt kialakult fertőzés következtében. Az elkövető egy később neuroszifilisz miatt őrültnek nyilvánított Charles J. Guiteau volt, akit öt hónappal később felakasztottak.
William McKinley, a titkosszolgálat mártírja
Az Egyesült Államok 25. elnöke 1901. szeptember 6-án szenvedett el merényletet. William McKingley-t a buffalói Temple of Musicban lőtte meg Leon Czolgosz anarchista egy zsebkendő alá rejtett pisztollyal. Czolgosz kétszer tüzelt, az első golyó lepattant McKinley egy gombjáról, a második azonban hason találta. Bár eredetileg úgy tűnt, hogy az elnök felépül, miután sebe üszkösödni kezdett, rohamosan romlott az egészsége, szeptember 14-én pedig meghalt.
A cikk a merényletet túlélő elnököket is felsorolja, és most már közéjük tartozik Donald Trump is.