Maga az állítás egyébként nem Trump agyszüleménye, bár Springfield város közigazgatási vezetése több megkeresésére is megerősítette, hogy nem jelentettek hasonló esetet, a pletyka azóta tartja magát, hogy egy televíziós riportban egy nő ezzel vádolta meg a közösséget. Igazán a köztudatba a New York Times cikke szerint mindez akkor került be, mikor Trump alelnökjelöltje, J.D. Vance ohiói szenátor nyíltan erről kezdett beszélni.
Az ohiói város lakói most újabb okból aggódhatnak, ugyanis Donald Trump a város felkeresésére készül – legalábbis elvileg –, a héten egy Long Island-i gyűlésen beszélt arról, hogy két héten belül odautazna. Fontos ugyanakkor, hogy önmagában ez még nem jelenti azt, hogy ezt tényleg meg is teszi majd, hiszen az egykori elnöknek jelentős múltja van abban, hogy ígéreteket tesz — különösen olyasmiket, amiket elvileg két hét múlva tesz meg —, majd ezeket gyakran elfelejti, és soha többé nem tér vissza rájuk.
Készülnek a látogatásra
Azt, hogy a Trump-út Springfieldbe nem feltétlenül lenne jó ötlet, az is mutatja, Rob Rue, a város republikánus polgármestere, valamint Mike DeWine, Ohio szintén republikánus polgármestere is megszólalt már az ügyben. Rue úgy fogalmazott, hogy a látogatás lemondása békeüzenetet közvetítene a közösségnek, míg DeWine megígérte, hogyha Trump valóban az államba látogat, a hasonló kijelentéseit korrigálni fogja.
A polgármester emellett egy közbiztonsági nyilatkozatot adott ki, amely ideiglenes vészhelyzeti jogkörökkel ruházza fel őt, hogy kezelni tudja a közbiztonsággal kapcsolatos aggályokat. A város több bombafenyegetést is kapott, amelyek nagy része DeWine szerint, külföldi szereplőktől érkezett, akik káoszt akartak kelteni.
Trump szóvivője nem tudott további részleteket közölni a látogatás időpontjáról. Egy Trump terveit ismerő személy pedig elmondta, hogy a volt elnök csapatának egyes tagjai szerint annyira megosztó lenne egy springfieldi látogatás, hogy Trump inkább egy másik, közeli városban látogatna, ugyanakkor a tematikát továbbra is megtartaná.
A portál a helyszínen járva kérdezgette a helyiek véleményét, a 75 éves Sue Call például egy bútorboltot üzemeltet Springfield szívében, és egyértelműen úgy gondolja, nem lenne jó ötlet, ha a republikánus jelölt tényleg oda látogatna. Mint mondta,
egy ilyen befolyásos ember, csupán szóbeszédekre alapozva mondott valamit, ami sok embernek fájt.
Neki egyébként sok, a haiti közösségből származó vásárlója van, úgy nyilatkozott róluk, hogy tisztelettudóak, és nem volt még problémája velük.
A New York Times azért talált olyanokat, akik örülnének Donald Trump érkezésének: a 46 éves Dave Ryan egy ételosztásnál állt szóba a portállal, úgy fogalmazva, hogy jó lenne, ha a leendő elnök a saját szemével látná, ami történik. Mint mondta: „a haitiak jelenléte mindenkit érint. Az emberek félnek. Az ő életmódjuk más, mint a miénk.”
Nehéz helyzetbe kerültek
A springfieldi haiti közösség legnagyobb része olyan bevándorlókból áll, akik legálisan tartózkodnak az országban, annak ellenére, hogy Trump és Vance többször is az illegális bevándorlók példájaként említette őket; többségük azért kapott jogi védelmet, mert veszélyes konfliktusok elől menekültek el Haitiból.
Azt, hogy Trump és Vance kijelentései milyen hatással voltak a közösség mindennapjaira, nehéz tagadni: Reginald Silencieux, a helyi evangélikus templom haiti származású lelkipásztora úgy fogalmazott, a közösséget már most komoly károk érték a kijelentések miatt kapott fenyegetések következtében. Sok család nem mer kimenni az utcára, a gyerekeket sem küldik el iskolába, és sok a fizikai és verbális fenyegetés. Silencieux egyébként ennek ellenére nem bánná, ha Trump ellátogatna Springfieldbe, és személyesen is megismerkedne a helyzettel.