Parlamenti nyomás nehezedik az Egyesült Királyság kormányára, hogy tiltsa meg az Izraelnek történő fegyvereladást, miközben a jelek arra utalnak, hogy Izrael figyelmen kívül kívánja hagyni az ENSZ Biztonsági Tanácsának a héten elfogadott határozatát, amely minden felet tűzszünetre szólít fel - állapítja meg a The Guardian. A több mint 130 parlamenti képviselő által a külügyminiszternek, David Cameronnak írt levél kiemeli más országok lépéseit, legutóbb Kanadáét, amelyet a múlt héten jelentettek be, hogy leállítják az Izraelbe irányuló fegyverexportot. A miniszterek már szembesültek David Lammy árnyék-külügyminiszter felhívásával, hogy tegyék közzé a minisztereknek szóló jogi tanácsokat arról, hogy fennáll-e komoly veszélye annak, hogy Izrael megsérti a nemzetközi humanitárius jogot, ami általában az Egyesült Királyság fegyvereladásainak felfüggesztését vonná maga után.
A Zarah Sultana munkáspárti képviselő által koordinált levelet 107 parlamenti képviselő és 27 társuk írta alá, köztük Peter Hain volt munkáspárti közel-keleti miniszter, a Skót Nemzeti Párt westminsteri vezetője, Stephen Flynn, a volt árnyékminiszter, Jess Phillips, a munkáspárti volt vezető. Jeremy Corbyn és a konzervatív Nosheena Mobarik. Az aláírók között szerepel a külügyminisztérium volt állandó titkára, John Kerr és a volt munkaügyi miniszter, Tessa Blackstone is. Összesen 46 munkáspárti képviselő támogatta a felhívást, és szinte az Skót nemzeti Párt (SNP) egész parlamenti frakciója.
A szokásos „biznisz" nem mehet tovább
A levél azzal érvel, hogy a „szokásos üzletmenet” az Egyesült Királyság Izraelbe irányuló fegyverexportja tekintetében „teljesen elfogadhatatlan”. Azt állítja, hogy az Egyesült Királyságban gyártott fegyvereket használnak Gázában, megjegyezve, hogy egy közelmúltbeli ENSZ-vizsgálat megállapította, hogy egy brit alkatrészekből készült F-16-os vadászgép volt a felelős a brit orvosok gázai bombázásáért. A levél megjegyzi, hogy a gázai konfliktus két korábbi eszkalációjában az Egyesült Királyság kormányai felfüggesztették a fegyvereladást Izraelnek.
„Ma – áll a levélben – az izraeli hadsereg által elkövetett erőszak mértéke sokkal halálosabb, de az Egyesült Királyság kormánya nem tett lépéseket”.
A levél azután érkezett, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn megszavazta az azonnali tűzszünetet követelő határozatot. Ezt a követelést határozottan elutasította Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök, aki lemondta az izraeli delegáció tervezett washingtoni látogatását, válaszul az Egyesült Államok tartózkodására a szavazáson. A Rafah elleni támadások folytatódtak. Az Egyesült Államok azt mondta, hogy az állásfoglalás nem kötelező érvényű, de az Egyesült Királyság nem osztja ezt az értelmezést.