„A szemünk előtt kibontakozó tragédia ellenére az izraeli hatóságok arról tájékoztatták az ENSZ-t, hogy többé egyetlen UNRWA által szervezett élelmiszer-segélykonvojt sem fognak engedélyezni Észak-Gázába”, közölte Philippe Lazzarini, a szervezet vezetője az X közösségi oldalon. „Ez felháborító, szándékosan gátolják az életmentő segítséget egy olyan éhínségben, amelyet ember okozott.”
Izrael az AFP hírügynökség megkeresésére nem kommentálta Lazzarini bejelentését.
Az izraeli hatóságok múlt héten írásban kétszer már elutasították a konvojok beengedését, döntésüket nem indokolták, közölte Juliette Touma, a szervezet szóvivője a The Guardian szerint. Az UNRWA január 29-e óta nem tudott segélyeket eljuttatni az övezet északi részébe. (Az ENSZ Világélelmezési Program konvojának is csak három hét szünet után sikerült bejutnia oda március közepén.)
Izrael korábban azzal vádolta meg az UNRWA-t, hogy egyes tagjai részt vettek a Hamász október 7-i terrortámadásában. A több mint 30 ezer fős szervezetnek mintegy tucatnyi munkatársa keveredett gyanúba, akiket ezt követően elbocsátottak.
A szóvivő szerint a zsidó állam azt sem engedélyezte, hogy evakuálják a betegeket az észak-gázai Al-Shifa kórházból, ahol csaknem egy hete zajlanak harcok. Az izraeli hadsereg szerint több mint 100 terroristával végeztek, a palesztinok viszont azt állítják, hogy civileket végeztek ki az izraeli katonák, és tankokkal gázoltak át embereken és mentőautókon.
Martin Griffiths, az ENSZ humanitárius koordinációért felelős irodájának vezetője szerint Izrael döntése a segélyek be nem engedéséről ezreket visz közelebb az éhínséghez, ezért azt vissza kell vonni. Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszervezet vezetője pedig úgy vélekedett: a döntés azt jelenti, hogy “az éhező emberektől megtagadják a túlélést”.
James Elder, az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) szóvivője, aki múlt héten utazott végig az övezeten, az ottani állapotokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: “Nem láttam ilyen szintű pusztítást az elmúlt 20 évben az ENSZ kötelékében”.
A Beit Lahiában található Kamal Adwan kórházban több tucat "csontvázsovány" gyereket látott, akik a halál küszöbén vannak. Segélyszervezetek már március elején jelezték, hogy gyerekek haltak éhen a kórházakban.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, hogy Izrael “háborús fegyverként” használja az éheztetést a Gázai övezetben.
Az éhínségek megállapítását végző nemzetközi szervezet, az IPC közelmúltbeli közlése szerint már 1,1 millió ember – Gáza lakosságának a fele – éhezik, a másik fele pedig júliusra kerülhet ebbe az állapotba.
A mintegy 1200 halálos áldozatot követelő, október 7-i Hamász-terrortámadás nyomán indult izraeli hadműveletekben eddig több mint 32 ezren vesztették életüket a Gázai övezetben, többségük nő és gyerek.
A gázai éhínségről itt írtunk részletesen: