Lengyelországban kormányzati kommunikációs zavart okozott az amerikai SpaceX által használt, Falcon 9 típusú rakéta maradványainak becsapódása, a fejlesztési minisztérium csütörtöki közleménye szerint Krzysztof Paszyk tárcavezető az ügy kapcsán sürgős magyarázatot kért a Lengyel Űrügynökségtől (POLSA).
A POLSA szerda délután erősítette meg, hogy aznapra virradóan a Falcon 9 hordozórakétájának egy része belépett Lengyelország felett a Föld légkörébe. Ennek lehetőségére az ügynökség egy keddi jelentésében figyelmeztetett. Szerda reggel a rendőrség arról számolt be, hogy a nyugat-lengyelországi Poznan környékén három helyen „azonosítatlan légi tárgyakat” találtak, amelyek szakértők szerint rakétamaradványok lehetnek.
Krzysztof Paszyk fejlesztési miniszter „sürgős magyarázatot kér” Grzegorz Wrochnától, a POLSA elnökétől a Falcon 9 darabjának „ellenőrizetlen légkörbe lépését illető tájékoztatási folyamatban történt szabálytalanságok miatt”
- közölte csütörtök reggel a varsói minisztérium.
Wow, @SpaceX 's debris of Falcon 9 rocket just fell on some dude's company in Poland. Noone is hurt, but some street lightning was damaged. It seems like not just the Teslas are wrecking chaos these days. pic.twitter.com/ZaxIU2dS4p
— Digital Retro (@iamdigitalretro) February 19, 2025
Paszyk – aki csütörtök délelőtt találkozott is Wrochnával – a POLSA által alkalmazott információs eljárások „azonnali felülvizsgálatára és módosítására szólította fel az ügynökséget. A fejlesztési tárca szerint a POLSA jelentései ”félrevezetők lehettek a közvélemény számára."
Rossz címre küldték?
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter csütörtök reggel a TVN24 kereskedelmi hírtelevízióban azt mondta: kommunikációs hiba történt, mert a POLSA egy, már nem érvényes kormányzati e-mail-címre küldte keddi jelentését. A problémát már tisztázták – közölte.
Agnieszka Gapys, a POLSA szóvivője szerdán a PAP hírügynökségnek elmondta: a Poznannál talált rakétamaradványokat az ügynökség a SpaceX céggel együtt megvizsgálja. Aláhúzta: lehetetlen előre látni az űreszköz-darabok esetleges becsapódásának helyét, mert „soha nem tudni, az adott tárgy hogyan viselkedik, amikor belép a légkörbe”, bár az esetek többségében elég.
Mivel az el nem égett űrtárgyak becsapódása rendkívül ritkán fordul elő, Lengyelországban nem léteznek erre vonatkozó bevált eljárások – mondta Gapys. A fejlesztési tárca jelenleg készíti elő az űrtevékenységről szóló törvénytervezetet, amely az ilyen helyzeteket is szabályozná
- mondta el a szóvivő.
(MTI)