A pétervári Petrográdi kerületi bíróság háromszor is megbírságolt egy helyi lakost, mert megsértette a szélsőséges szervezetek jelképeinek vagy szimbolikájának nyilvános megjelenítésére vonatkozó szabályokat azzal, hogy kitette a tavaly meghalt Alekszej Navalnij fényképét a Szoloveckij-kőnél. Ez az emlékhely egyébként a politikai elnyomás áldozatainak állít emléket, a talapzatán a következő Anna Ahmatova-idézet olvasható:
„Jó lenne mindüket nevén neveznem…”
A bíróság mindhárom ítéletében ugyanaz az indoklás szerepel:
„Alekszej Navalnij neve és képe a társadalomban már elterjedten szélsőséges szervezetek jelképének számít, amelyek alapítója, vezetője és vezető személyisége volt életében, és amelyeket extremistaként ismertek el. Az ő »Navalnij« neve szerepel a »Navalnij Hadiszállások« mozgalom elnevezésében, amelyet a bíróság extremista szervezetnek nyilvánított, és tevékenységét betiltották.”
A bíróság indoklása szerint a szélsőséges szervezetek szimbólumai azok, amelyeket az „individualizálásra és a társadalomban való elhelyezésükre”, valamint „az ilyen szervezetek céljainak és célkitűzéseinek propagálására” használtak – írja a 444 a Medúza cikkére hivatkozva.
Tavaly márciusban hasonló döntést hozott a murmanszki Októberi Kerületi Bíróság is, miután Alekszej Navalnij egy fotóját nyilvános helyen tették közzé. Emellett előfordultak olyan esetek is, amikor olyan bejegyzések miatt büntettek meg valakit, amiben Navalnij fotója szerepelt.
A legismertebb orosz ellenzéki, Alekszej Navalnij tavaly februárban, 47 éves korában halt meg a Jamal-Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte.